НОВИНИ

07.04.2005 | Британські особливості виборчої кампанії
Джерело - Українська служба ВВС

"Всім доброго ранку. Як ви знаєте, я щойно побував у Букінгемському палаці, щоб попросити в королеви дозволу розпустити парламент. Вона люб"язно надала на це згоду - і загальні вибори в Британії відбудуться 5 травня."

Саме так прем"єр-міністр Великобританії Тоні Блер повідомив мешканцям країни про те, що на початку травня вони прийдуть на виборчі дільниці.


Запрошення до фальсифікацій


Це рішення, хоча й давно очікуване, до певної міри припало на дуже непростий час для британського уряду.


Пори те, що урядова партія лейбористів, яка перебуває при владі від 1997 року, досі веде перед в опитуваннях громадської думки, її відрив від опозиції останнім часом помітно скоротився.


Крім того, громадськість ще досі приходить до тями після незвичайного скандалу з підтасовкою голосів на місцевих виборах минулого року в Бірмінгемі, другому за кількістю населення місті країни.


В понеділок суддя, який розглядав цю справу, сказав, що заслухав цілу низку доказів фальсифікацій, які б зганьбили навіть бананову республіку.


У цих виборах до місцевих органів влади було вперше широко застосовано так зване голосування поштою, коли виборці заповнюють бюлетені вдома. На думку судді, голосування поштою є просто таки запрошенням до фальсифікацій.


Речник опозиційної партії ліберал-демократів Саймон Гьюз навіть заявив, що в час, коли Британія критикує інших за недемократичність, вона сама виявилася сильно скомпрометованою:


"Не дуже добре, коли люди бачать, як ми наполягаємо на об"єктивній оцінці результатів виборів в Україні, у Зімбабве чи інших місцях, а самі не можемо собі дати раду з власною виборчою системою. Днями хтось запропонував, щоби ми в себе запровадили такий самий контроль над проведенням виборів, якого вимагаємо від інших. Боюся, це може бути тепер єдиним способом домогтися ефективнішої системи - і якнайшвидше."


Негатив як метод боротьби


Експерти закликають терміново виправити недоліки в системі голосування поштою, хоча і не вважають, що це справить суттєвий вплив на результати загальних виборів.


Але однаково цей скандал став неприємним тлом для початку передвиборчої кампанії. Якщо лейбористи переможуть, це буде їхній рекордний - третій поспіль термін при владі.


Після війни в Іраку довіра багатьох британців до Тоні Блера підірвана, але завдяки сильній економіці довіра до урядової партії все ж найвища порівняно з популярністю серед виборців опозиційних партій.


Однак лідер партії консерваторів Майкл Говард почав свою виборчу кампанію ще перед тим, як Тоні Блер оголосив дату виборів:


"Вибір, який стоятиме перед людьми 5 травня, дуже чіткий. Вони або винагородять пана Блера за 8 років порушених обіцянок і проголосують за чергові 5 років балачок, або вони проголосують за консерваторів, щоби підтримати партію, яка має позиції і прагне діяти з усіх проблем, які хвилюють британців. "


Так звана негативна кампанія - вказування на слабкі сторони політичних опонентів - не є чимось новим в історії британських виборів.


Але консерватори перед війною в Іраку підтримували лейбористів, тож самі собі до певної міри відібрали можливість розкручування цієї теми у кампанії.


Головними моментами критики уряду в програмі консервативної партії будуть три ключові теми - охорона здоров"я, злочинність і освіта.


Ліб-деми розкручуватиуть іракське питання


Третя найвпливовіша політична партія Британії - ліберал-демократів - на загальне переконання, спробує максимально розкрутити свій спротив іракській війні.


Що вчергове засвідчила заява лідера партії Чарлза Кеннеді:


"Я пишаюся тим фактом, що на цих виборах очолюю єдину партію, яка була об"єднана в палаті громад британського парламенту в своїй опозиції до війни в Іраку; яка послідовно і з переконанням обстоювала свої позиції. Я вважаю, що отой елемент довіри, яку ми зхаробили завдяки своїй принциповості і послідовності в цьому питанні, відобразИться в тому, як виборці голосуватимуть і як сприйматимуть нашу програму під час передвиборчої кампанії."


Обидві головні опозиційні партії почали свої кампанії, не чекаючи офіційного оголошення дати виборів. Того оголошення вже тривалий час чекали в понеділок, 4 квітня. Але в зв"язку зі смертю Папи Римського прем"єр-міністр Тоні Блер вирішив відкласти початок кампанії на один день, щоби виказати шану покійному Понтифіку.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6983. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект