НОВИНИ

28.08.2012 | Між Москвою і Берліном повіяло холодом
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Наступна поїздка до Росії навряд чи буде легкою для Лотара де Мезьєра. У середу, 29 серпня,  голова німецької частини координаційного комітету братиме участь у засіданні з підготовки щорічного форуму «Петербурзький діалог». «Політичні погодні умови у відносинах Німеччини і Росії нині непрості», - прокоментував де Мезьєр у розмові з Deutsche Welle.
 

 
Критика на адресу «Петербурзького діалогу»

«Петербурзький діалог» - проект взірцевий. Його започаткували 2001 року російський президент Володимир Путін і канцлер Німеччини Гергард Шредер. Його головна мета – сприяти діалогу представників громадянського суспільства двох країн. Але саме цей діалог критики називають слабким. Берлінська журналістка Гемма Перцген зауважує, що «чимало критичних тем замовчується». Ініціатива потребує змін, вважає Перцґен.
 

Саме таку мету ставить перед собою Андреас Шокенгофф. Депутат Бундестаґу від ХДС уповноважений міністерством закордонних справ Німеччини опікуватися російсько-німецькою співпрацею у сфері громадянського суспільства. Цю роль на нього покладено і в рамках «Петербурзького діалогу». В інтерв’ю одній з німецьких газет Шокенгофф не виключив, що «Петербурзький діалог» доведеться припинити, якщо «відкритий обмін думками між представниками громадянського суспільства не буде можливий». Лотар де Мезьєр із такою позицією не згоден. Він вважає, що цю російсько-німецьку ініціативу треба посилювати – попри політичну ситуацію.
 
Сигнали охолодження

У Росії висловлюваннями Шокенгоффа були обурені. У російському МЗС були «здивовані зовнішньополітичною зверхністю» німецького політика, повідомив «Інтерфакс» із посиланням на анонімне джерело у дипломатичних колах. Такий тон – рідкість у російсько-німецьких відносинах. Критика на адресу Москви у Німеччині стає дедалі голоснішою, особливо після вироку у справі Pussy Riot, який був виголошений 17 серпня. Канцлер Анґела Меркель назвала його надмірно жорстким і висловила побоювання, що цей вирок спричинить «подальше залякування громадянського суспільства».
 

Короткий візит Путіна у червні залишив багато запитань
 
За свідченнями охолодження у німецько-російських відносинах далеко ходити не треба. Промовистим був, приміром, перший візит Путіна до Берліна після повернення у Кремль. Першого червня він зупинився у німецькій столиці лише на півдня, дорогою з Мінська до Парижа. Трьома тижнями пізніше російський президент проігнорував відкриття Року Німеччини у Росії. Хоча спершу його участь в урочистостях у Москві планувалася. Відповідно, не приїхав і німецький президент Йоахім Ґаук.
 
Пауза чи стагнація?
 
Охолодження між Москвою і Берліном констатують і російські оглядачі. «У відносинах між Росією і Німеччиною був переоцінений прагматичний аспект», - зазначає політолог Євген Мінченко. За його словами, попри економічну і геополітичну зацікавленість Німеччини у тісних відносинах з Росією, все ж не можна не зважати на ідеологічні розбіжності. Наочним свідченням цього є, зокрема, судовий процес над Pussy Riot. Політолог Сергій Марков, який є членом прокремлівської партії «Єдина Росія», говорить про «паузу» у відносинах. «Ця пауза пов’язана зі зміною влади у Росії, а також з розбіжностями у питанні Сирії», - вважає Марков.
 

Бути країною-партнером Гановерського ярмарку - справа престижу

Утім, деяке охолодження між Москвою і Берліном на економічну співпрацю поки, вочевидь, не впливає. Зокрема, Анґела Меркель нещодавно висловилася за подальшу розбудову німецько-російського газогону «Північний потік» дном Балтійського моря. Німецькі інвестори очікують розширення співпраці з огляду на вступ Росії до СОТ. І, зрештою, ще один позитивний сигнал Москві: днями стало відомо, що Росію обрано країною-партнером наступного Ганноверського ярмарку, який відбудеться 2013 року. Це одна з найбільших в Європі промислових виставок.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4495. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект