НОВИНИ

04.07.2012 | Косово від вересня матиме повний міжнародний суверенітет
За матеріалами - Української служби "Радіо Свобода"

Міжнародна спрямівна група завершила нагляд над Косовом й колишня сербська провінція від вересня матиме повний державний суверенітет.



 
 Ця група була сформована п’ять років тому, коли тривали переговори про майбутній статус Косова. Складалася вона з представників 25 держав – 23 європейських та США і Туреччини.
 
 Косово стало протекторатом ООН 1999 року, коли сербські сили внаслідок повітряної кампанії НАТО були змушені покинути провінцію. В лютому 2008 року парламент Косова проголосив незалежність, яку на сьогоднішній день визнали 90 країн. Міжнародна спрямівна група надавала допомогу у створенні демократичних інституцій та проводила нагляд за їхньою діяльністю.
 
 Оглядачі в Белграді зазначають, що таке рішення не випадково ухвалили саме тепер, в час, коли можна говорити про свого роду вакуум влади в Сербії. Адже після виборів колишній кабінет міністрів має лише «технічні», тобто обмежені повноваження, й невідомо, коли буде сформована нова правляча коаліція, яка відтак обере новий уряд. Через це сербська сторона неспроможна вжити жодних ефективних заходів у зв’язку з Косовом.
 
 Президент Косова Атіфете Ях’яґа заявила, що наразі відкритий шлях для рівноправного партнерства Косова з міжнародним співтовариством на підставі взаємоповаги.
 
 А прем’єр-міністр Хашим Тачі зазначив: «Нинішній день показує, який довгий шлях ми, як нація, пройшли в боротьбі за свободу й незалежність».
 
 Частина сербів на півночі відхиляє співробітництво з владою Косова
 
 Хоча завершауться міжнародний нагляд над новою державою, там залишаються багатонаціональні миротворчі сили (КФОР) та місія Євросоюзу з верховенства права. Окремі міжнародні експерти продовжують працювати в Конституційному суді, та в агенціях у справах майна й приватизації. Вони надаватимуть косовським інституціям фахову допомогу.
 
 Діяльністю Міжнародної спрямівної групи керував Пітер Фейт, голова Міжнародного цивільного бюро в Приштині. Він висловлює упевненість, що парламент Косова до початку вересня ухвалить пакет доповнень до конституції й основних законів і таким чином створить всі умови для самостійної роботи державних органів.
 
 А стосовно сербської меншини Фейт зауважив: «Ті косовські серби, котрі залучилися до інституцій, загалом почувають себе спокійніше й безпечніше та мають ширші можливості, аніж ті, що обрали життя в ізоляції. Я сподіваюся, що це рішення стане вихідним пунктом на шляху повного включення сербської громади в інституції та її інтеграції в багатонаціональну демократію, якою є Косово».
 
 Значна частина сербів на півночі Косова відхиляє будь-яке співробітництво з косовськими органами. Вони сьогодні влаштували протести в кількох місцевостях. Натомість серби з центрального Косова визнають косовську державу й беруть участь у діяльності парламенту, уряду та інших інституцій.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7773. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект