НОВИНИ

14.06.2012 | Греція та єврозона: якого фіналу очікувати?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Хто хоче дізнатися від голови єврогрупи Жана-Клода Юнкера про майбутнє єврозони, той має бути готовим до протиріч. «Я жодної секунди не думаю про вихід Греції з єврозони. Все це нісенітниця й пропаганда», - заявляв люксембурзький прем’єр під час однієї з прес-конференцій у травні. Через кілька хвилин він, щоправда, додав: «Нашим незмінним бажанням є підтримка Греції в єврозоні, і ми робимо все для цього можливе». А як відомо, бажання виповнюються не завжди.




 


Греція та єврозона: якого фіналу очікувати?
 
Граєш проти правил - тоді краще йди
 
Ще кілька місяців тому в Брюсселі говорити про вихід Греції з єврозони було абсолютним табу. Тепер про такий розвиток подій відкрито дискутують як у голови єврогрупи Юнкера, так і в Комісії ЄС. Єврокомісар з питань торгівлі Карел де Гухт повідомив в інтерв’ю бельгійському виданню, що Європейський центральний банк та Європейська комісія вже готують план дій на випадок виходу Греції з єврозони. Навіть президент Європейської комісії, Жозе Мануель Баррозу в інтерв’ю одному італійському виданню натякнув: «Якщо ти член цього клубу, але не граєш за правилами, тобі краще піти». І хоча Баррозу не назвав конкретно Грецію, цілком зрозуміло, що саме її він мав на увазі. І саме так його висловлювання й зрозуміли.
 
Під правилами гри слід розуміти в цьому випадку жорстку економію й втілення реформ. Це те, чого від Греції очікують кредитори. І вони не готові йти Афінам на поступки в цьому питанні. Водночас більшість греків хочуть лишатися членами валютного союзу, але стогнуть від, як здається, безкінечних вимог стосовно необхідності заощадження державних коштів. Саме перед таким суперечливим завданням постануть ті грецькі політики, які переможуть на парламентських виборах 17 червня.
 


Греки хочуть євро, але не хочуть економити
 
Днями лідер відносно малої грецької партії «Демократичні ліві» Фотіс Кувеліс наважився відвідати Брюссель, політику якого щодо своєї країни він постійно критикує. Там він заявив: «Нам потрібна така політика, яка утримувала б Грецію в єврозоні, але водночас звільняла нас від певних заходів і зобов’язань, які пов’язують з наданням допомоги». І це ще відносно м'яке висловлювання. Алексіс Ціпрас, голова Коаліції радикальних лівих і можливий переможець наступних виборів, неодноразово заявляв, що на посаді прем’єр-міністра він відразу скасує програму жорсткої економії. Якщо майбутній грецький уряд справді вимагатиме чогось такого, що інша сторона не зможе виконати, тоді слід рахуватися з виходом Греції з єврозони, наголошують оглядачі.
 
Більшість партнерів справді більше не готові до якихось подальших поступок. «Якщо греки вирішать покинути єврозону, ми їх не заставлятимемо лишатися», - прокоментував ситуацію кілька тижнів тому міністр фінансів Німеччини Вольфґанґ Шойбле. Міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн відчайдушно закликав греків обирати ті політичні партії, які підтримують програму жорсткої економії. «В іншому випадку мені буде дуже шкода грецький народ. Вони переступлять межу, за якою Греція, на жаль, втратить свій останній шанс», - сказав він.
 
Інші європейські політики навіть не намагаються приховати свого обурення. Міністр фінансів Австрії Марія Фектер нещодавно пояснила журналістам, що окрема країна не може вийти лише з єврозони, такий крок означає вихід з ЄС. «Тоді Греції доведеться знову подавати заяву на вступ, ми сядемо за стіл переговорів і вже уважно подивимось, чи ця країна взагалі виконує передумови членства в Євросоюзі», - наголосила Фектер. Дехто з журналістів розгледів у таких словах натяк на маніпуляцію даними, коди йшлося про приєднання Греції до єврозони.
 
Доля греків – урок для інших
 
Дедалі більше економістів вбачають у виході Греції з єврозони також позитивний ефект. Для єврозони такий розвиток не мав би великих фінансових наслідків. Кредитори вже давно врахували ті суми, від яких їм довелося б відмовитися в такому разі, вважає Томас Штраубхар, керівник гамбурзького Інституту світової економіки (HWWI). На його думку, це був би жахливий кінець, перевага якого, однак, у тому, що поступово знову можна було б планувати економічну діяльність.


Для самих греків, продовжив Штраубхар, вихід з єврозони буде справжньою катастрофою, хоча вони цього не хочуть зрозуміти. Він прогнозує, що складне економічне становище в цій країні зберігатиметься впродовж багатьох років. Такий сценарій для інших країн має стати сигналом, оскільки вони побачать, що вихід з єврозони не є вирішенням проблеми. Керівник гамбурзького Інституту світової економіки сподівається, що це підвищить готовність португальців, іспанців та італійців до проведення економічних реформ.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект