НОВИНИ

29.03.2012 | У Північному морі через витік газу можуть з’явитися «мертві зони»
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

На свердловій платформі Elgin біля берегів Шотландії у Північному морі вже четвертий день поспіль витікає отруйна та вибухонебезпечна газова суміш. Утім, інформації про те, які саме речовини входять до неї і які наслідки це може мати для екосистеми моря, усе ще бракує. Офіційної інформації щодо хімічного складу газової суміші ще немає. Але експерти виходять з того, що найімовірніше йдеться про сірчаний газ та рідкий конденсат природного газу. Як припустив експерт Федерального відомства геологічних наук та корисних копалин у Ганновері Юрген Месснер, цей конденсат утворив також нафтоподібну плівку на поверхні води. Спостерігачі повідомляють про забруднену територію площею майже у п'ять квадратних кілометрів довкола платформи.
 
Обережно - отруйно і вибухонебезпечно!
 
«Газова суміш, яка витікає з платформи, вкрай вибухонебезпечна і легко спалахує», - застерігає Месснер. За найгіршого розвитку подій у повітря може злетіти ціла платформа. Тому власник платформи, французький концерн Total, негайно евакуював усіх працівників. Також евакуювали персонал на сусідніх свердлових платформах концерну Shell. Довкола Elgin встановлено закриту для морського та повітряного транспорту зону радіусом у три милі.


Небезпека полягає не лише в небезпеці вибуху, але й у можливості отруєння цілої екосистеми Північного моря. Річ у тім, що у газовій суміші, яка витікає зі свердловини, міститься сірководень. Експерти виходять з того, що його вміст невисокий, утім, уже в малих кількостях цей газ смертельний для всього живого, в тому числі для людей. Масштаб небезпеки можна буде оцінити лише, коли стане відомо, скільки саме сірководню витекло.
 
«Якщо витік газу, як побоюються експерти, триватиме довший час, в районі аварії можуть виникнути мертві зони, які будуть негативно впливати на екосистему всього Північного моря», - заявив експерт з охорони моря фонду захисту довкілля WWF Штефан Луттер. За його словами, аварія на Elgin стала ще одним доказом того, що свердловини на великій глибині не піддаються цілковитому контролю.
 
До берега не дістане
 
Речовини, які потрапляють у море, завдають безпосередньої шкоди рибам та птахам. Усю надію фахівці покладають на бактерії, які розщеплюють газ та нафту на легші неотруйні молекули. Водночас небезпеки для людей у прибережних районах, на думку експертів, немає, оскільки платформа віддалена від суші на відстані 240 кілометрів.
 
«Як би там не було, усе це – вкрай неприємна ситуація, - зауважує Юрґен Месснер. - Особливо з огляду на те, що територію довкола аварійної платформи все ще не локалізували». За даними енергетичного концерну Total, на те, щоб зупинити витік газу, може піти півроку. Утім, експерти сподіваються, що ситуація розв’яжеться сама собою, оскільки йдеться про вже розвідану платформу, на якій майже не залишилося газу.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 969. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект