НОВИНИ

16.03.2012 | База НАТО в Росії привернула увагу політиків
За матеріалами - УНІАН

Депутати Держдуми Росії від КПРФ називають відкриття перевалочної бази НАТО в Ульяновську здачею національних інтересів РФ.


Про це член комітету Держдуми Росії з питань оборони Вячеслав ТЕТЬОКІН (фракція КПРФ) заявив журналістам у Москві.


 «Те, що ми бачимо перед нашими очима – це здача національних інтересів Росії», - заявив він. За його словами, цей факт сильно характеризує лицемірство правлячого угрупування в Росії.


 «Багато в чому путінська виборча кампанія будувалася навколо твердження, що пан ПУТІН є представником якихось патріотичних сил, а ось ті, хто виступають проти нього – це мало не суцільно агенти Заходу. ПУТІН виступав на цих виборах як представник антиамериканських сил і раптом відразу ж після завершення виборчої кампанії ми отримуємо американську військову базу, фактично, в Ульяновську», - сказав В.ТЕТЬОКІН.


 За його словами, таке рішення готувалося давно й можливість її відкриття обговорювалася останні 2 роки, коли було ухвалено рішення про виведення військ США з Афганістану.


 В.ТЕТЬОКІН заявив, що Узбекистан відмовився від такої бази, оскільки це загрожує збільшенням потоку наркотиків і зброї на території країни.


 Він зазначив, що після того, як аеропорт Слатіна в Косово почали контролювати американці, то через нього пішов потік наркотиків із Афганістану до Європи.


 «Зараз ми можемо зіткнутися з такою ж проблемою, коли американці крім того, що вони вивозитимуть важку техніку, вивозитимуть компактніші контейнери, які міститимуть ті ж самі наркотики. Ми від цього не гарантовані», - сказав В.ТЕТЬОКІН.


 Окрім цього, він підкреслив, що в політиці немає місця для благодійності. Які поступки російське керівництво отримало або збирається отримати від цього не зрозуміло, додав він.


 «Одне з найважливіших питань російській зовнішній політиці – це розміщення елементів американської ПРО в Європі, яка загрожує російським стратегічним силам. Чи пішли американці на поступки Росії в цьому питанні? Ні, не пішли. Американці ніколи не йдуть на поступки поки їх не примусять», - сказав він. За його словами, складається враження, що керівництво РФ «зробило чергову односторонньою поступку, що дуже небезпечно».


 Також він вважає, що присутність іноземних військових на території будь-якої держави загрожує її суверенітету, оскільки з'являється зона непідконтрольна національному уряду. За його словами, така ситуація виникне, оскільки американці завжди дуже жорстко вимагають права екстериторіальності й не допускають представників держави на цю базу.


 «Фактично є небезпека, що Росія втратить суверенітет на певній частині своєї території й там з'являться війська, бойова техніка нашого потенційного супротивника. Це дуже небезпечна авантюра», - сказав він.


 При цьому, депутат Анатолій ЛОКОТЬ (фракція КПРФ) заявив, що при створенні в Ульяновську перевалочної бази Альянсу на шляху з Європи до Афганістану йдеться не лише про майно, військові й цивільні вантажі, але й про особовий склад збройних сил НАТО. «Подібне рішення не може не викликати великої тривоги у всіх патріотів Росії, оскільки зрештою йдеться про створення військової бази НАТО на суверенній території Росії. Це небувала подія. Таке можна було представити лише у разі окупації нашої країни», - заявив він.


 ***


 Присутність персоналу НАТО не передбачається на транзитно-перевалочному пункті вантажів альянсу з Афганістану в Ульяновську. Про це повідомив офіційний представник російського зовнішньополітичного відомства Олександр ЛУКАШЕВИЧ.


 Як повідомили УНІАН у прес-службі МЗС Росії, зокрема, він повідомив, що в травні 2011 року керівництво НАТО звернулося до Російської Федерації з проханням розглянути можливість поширення спрощеного порядку транзиту нелетальних вантажів Міжнародних сил сприяння безпеці (МССБ) до/із Афганістан(у) комбінованим способом, тобто залізничним, автомобільним і повітряним транспортом.


 За його словами, пропрацювали технічні можливості реалізації такої транзитної схеми - із задіюванням аеропорту «Східний» м. Ульяновська. Враховувалися перспективи загального розвитку інфраструктури регіону, створення нових робочих місць.


 «Про якісь військові бази або об'єкти не йдеться. Під цілі можливого транзиту були б задіяні виключно цивільні об'єкти матеріально-технічного забезпечення - склади тимчасового зберігання тощо. Присутність натовського персоналу не передбачається», - заявив О.ЛУКАШЕВИЧ.


 При цьому він підкреслив, що пріоритетна увага приділяється створенню механізму надійного контролю за вантажами МССБ із боку митних органів Росії - з метою виключити використання цього маршруту для цілей наркотрафіку. Відповідні положення були б зафіксовані в обмінних листах із представниками НАТО.


 МЗС Росії - спільно з компетентними російськими відомствами - підготував пропозиції щодо створення необхідної нормативно-правової бази для можливого запуску схеми комбінованого транзиту. Питання перебуває на розгляді в Уряді Російської Федерації, додав О.ЛУКАШЕВИЧ.


 Він підкреслив, що йдеться про транзит лише невійськових (нелетальних) вантажів, які слідують на спрощених умовах звичайних комерційних поставок. Разом із домовленостями з НАТО про наземний транзит вантажів нелетального характеру в активному режимі діють двосторонні угоди про повітряний транзит озброєнь, військового майна й персоналу з Німеччиною, Францією, Іспанією, США, Італією та Швецією, додав він.


 ***


 Віце-прем'єр-міністр Росії з питань ВПК Дмитро РОГОЗІН на своїй сторінці в Facebook написав: «набридло читати про «базу США під Ульяновськом». Пояснюю: йдеться про т.зв. «мультимодальний транзит нелітальних вантажів для потреб Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані».


 «Перекладаю російською мовою: в Ульяновську мінеральну воду, серветки, намети й ін. перевантажуються з поїзда на літаки й далі слідують в Афганістан - на адресу контингентів країн західної коаліції. Цей транзит - комерційний, тобто бюджет РФ отримує за нього гроші. Не думаю, що транзит через Росію натовського туалетного паперу є зрадою Батьківщини», - заявив він.


 ***


 Лідер фракції КПУ Петро СИМОНЕНКО заявляє, що будь-яке розміщення натовський баз на території Російської Федерації мала схвалити Держдума РФ.


 Про це П.СИМОНЕНКО заявив УНІАН, коментуючи заяву віце-прем’єр-міністра РФ Дмитра РОГОЗІНА щодо розміщення під російським Ульяновськом перевалочної бази НАТО.


 «Я в це просто не можу повірити і розглядаю це, як чергову качку», - сказав він. П.СИМОНЕНКО зауважив, що Д.РОГОЗІН в цьому випадку має показати документ з рішенням Держдуми. «Він має показати документ: ось рішення парламенту Росії, який дозволив існування цієї бази на території Росії», - сказав лідер фракції КПУ.


 П.СИМОШЕНКО зазначив, що такий документ Держдумою має ухвалюватися у відповідності з міжнародними нормами. «Коли мова йде про НАТО, а це військово-політичний блок, то це обов’язково мало бути затверджено рішенням Держдуми», - сказав він.


 ***


 У фракції Партії регіонів не бачать подвійних стандартів у розміщенні бази НАТО на території Російської Федерації, в Ульяновську.


 Про це кореспонденту УНІАН заявив член Комітету Верховної Ради із закордонних справ, народний депутат від Партії регіонів Леонід КОЖАРА.


 Він наголосив, що на сьогодні Росія поглиблює та розвиває співпрацю з НАТО набагато більше, ніж Україна: «Росія ніколи не відмовлялася від співпраці з НАТО. Тому тут з дуже великою натяжкою можна говорити про якісь подвійні стандарти», - сказав він.


 Л.КОЖАРА зауважив, що Росія ніколи не виступала проти того, аби Україна розміщувала на своїй території натовські бази, оскільки Україна ніколи таких намірів і не мала: «Росія не виступала проти розміщення на території України баз НАТО, тому що Україна ніколи не збиралася їх розміщувати», - сказав він, додавши, що Росія лише виступала проти членства України в НАТО.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8728. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект