НОВИНИ

02.03.2012 | Переговори в Дубліні перед 20-ю річницею Придністровського конфлікту
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

У перші дні березня виповнюється 20 років із часу короткої, але кривавої війни, яка точилася близько до України і залишилася у вигляді «замороженого» конфлікту у Придністров'ї. За кілька днів до цієї круглої дати, після шести років перерви, поновилися переговори щодо Придністров’я у форматі «5+2», тобто за участю сторін: Кишинева і Тирасполя, а також України, Росії, Євросоюзу, США та ОБСЄ.
 
 Розширене коло посередників і спостерігачів мало би допомогти Молдові та Придністров’ю досягти згоди.
 
 За результатами дводенних переговорів у столиці Ірландії Дубліні, повідомили про скромні, але досягнення.
 
Головуючий в ОБСЄ, заступник прем’єр-міністра Ірландії Імон Гілмор заявив, що його обнадіяв, як було сказано, конструктивний підхід, виявлений у Дубліні і він закликав скористатися досягненим.
 
 Але зараз мова йде лише про домовленість стосовно процедури ведення переговорів.
 
 Маленькі кроки
 
 Раніше, коли новий придністровський лідер Євген Шевчук зустрічався у січні з молдовським прем’єр-міністром Владом Філатом в Одесі, то застерігав від надмірного оптимізу.
 
 «Ця проблема обговорювалася вже 20 років і це не привело до жодних значних зрушень. Тому ми є прихильниками тактики маленьких кроків», – зазначив Євген Шевчук.
 
 Маленьким кроком у Дубліні стала домовленість про регулярні зустрічі і що наступні переговори у форматі «5+2» відбудуться вже в квітні у Відні. Якщо зауважити неспроможність проведення таких переговорів упродовж 6 років, то і це досягнення.
 
 Але і поза Дубліном у взаєминах Тирасполя і Кишинева останнім часом відбулися цікаві зрушення: сторони нещодавно домовилися про відновлення залізничного руху з Молдови через територію Придністров’я та відновлення повноцінного телефонного сполучення.
 
Надії на нового лідера
 
Зараз покладаються більші надії на поступ у зв’язку з нещодавньою зміною керівництва у Придністров’ї.
 
 Етнічний українець Євген Шевчук наразі виглядає гнучкішим і прагматичнішим, ніж його попередник Ігор Смирнов, який був набагато тісніше пов’язаний з Росією.
 
 Але невизнана міжнародною спільнотою Придністровська Республіка і далі наполягає на незалежності, в той час як Кишинів веде мову про спеціальний статус території в межах Молдови.
 
 Ключовим чинником залишається присутність російських військ у Придністров’ї, хоча Росія раніше зобов’язувалася перед міжнародною спільнотою вивести військових.
 
 Другого березня у Молдові відбуватимуться заходи із вшанування пам’яті сотень загиблих 20 років тому у збройному конфлікті, який закінчився фактичним відокремленням Придністров’я.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект