НОВИНИ

29.02.2012 | Конституційний суд Німеччини: рятуючи євро, не забувайте про демократію
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

В особливо термінових випадках або під час розгляду конфіденційних питань замість пленуму або бюджетного комітету скликається спецкомісія, до якої входять лише дев'ять депутатів німецького Бундестагу. Зібрання уникає довгих, марудних дебатів і швиденько, не витрачаючи зайвого часу, ухвалює те чи інше рішення задля порятунку євро. Такою була первісна ідея. У Берліні ще восени встигли навіть сформувати такий ексклюзивний депутатський клуб з кола понад 40 народних обранців, які входять до бюджетного комітету. Якщо бути абсолютно точним, то таке утворення мало контролювати Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF).


Однак Конституційний суд Німеччини забракував таку модель. У вівторок судді заявили, що подібна спецкомісія, яка складається лише з дев'яти осіб, суперечить положенням Основного закону і повністю виключає інших 611 депутатів з процесу ухвалення важливих рішень, хоча відповідальність лягає на весь парламент. Таким чином найвища судова інстанція задовольнила позов депутатів від соціал-демократів Петера Данкерта і Свена Шульца. Вони звернулися до суду, оскільки розгледіли порушення своїх депутатських прав.



Соціал-демократи привітали такий вердикт. Керуючий справами фракції СДПН у Бундестазі Томас Опперманн висловив сподівання, що тепер рішення, які ухвалюватимуться задля порятунку євро, будуть прозорішими й зрозумілішими для простих громадян. Для депутатів це означає, однак, значно більше роботи. У минулому вже лунали скарги: мовляв, тема порятунку євро є занадто складною і потребує докладного вивчення сотень сторінок того чи іншого урядового звіту, а часу для цього бракує, якщо рішення треба ухвалювати терміново.
 
Один виняток залишився
 
І все ж таки один виняток судді допустили - на випадок абсолютної конфіденційності. Такий випадок настає в тому разі, коли фонд EFSF заради стабілізації курсів вирішує придбати на біржі державні облігації. Як пояснив президент Конституційного суду Андреас Воскуле, під час такого кроку передчасне розголошення планів може повністю звести нанівець їхній успіх. Однак спецкомісія, яка буде утворена для ухвалення таких рішень, має повністю віддзеркалювати розподіл сил у Бундестазі, наголосив Воскуле. За його словами, в утвореній раніше спецкомісії, однак, цього не було: християнським демократам бракувало трьох місць, а лібералів натомість було на одного більше.
 
Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF) створили 2010 року після того, як у Греції спалахнула боргова криза. Мета створення фонду полягає в підтримці стабільності єврозони шляхом надання кредитів країнам, які переживають фінансові труднощі. Початковий обсяг фонду становив 440 мільярдів євро. Німеччина гарантує до 211 мільярдів євро для цього фонду.





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5341. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект