НОВИНИ

07.02.2012 | Членство України в Енергетичному співтоваристві посилює її переговірні позиції - експерт
Джерело - УКРІНФОРМ

Україні слід сконцентруватися на проведенні реформ відповідно до зобов'язань, узятих у межах членства в Європейському енергетичному співтоваристві. Це підвищить зацікавленість з боку ЄС підтримати українську сторону у газових переговорах із Росією.


Таку думку висловила експерт Фундації з міжнародних відносин і зовнішнього діалогу FRIDE (м.Мадрид) Наталія Шаповалова.


"Україна має зосередитися на виконанні реформ у межах свого членства в Енергетичному співтоваристві. У перспективі це підвищить ефективність управління в енергетичній галузі, поліпшить інвестиційний клімат і посилить позицію України у переговорах з РФ", - переконана експерт.


На її думку, Україна звернулася до ЄС із проханням долучитися до газових переговорів із Росією запізно. "Необхідно було залучатися підтримкою ЄС раніше та реально, активно проводити реформи в енергетичному секторі, як того вимагають Європа та зобов'язання України як учасниці договору про Енергетичне співтовариство. І вже на таких засадах домовлятися про тристоронній консорціум на прозорих умовах, відповідно до європейського законодавства, що забезпечить справедливі правила та конкуренцію на ринку газу", - вважає експерт.


Н.Шаповалова нагадала, що практично участь ЄС у модернізації української газотранспортної системи мала розпочатись у червні 2011 року з пілотного проекту, де Європейський банк реконструкції та розвитку та Європейський інвестиційний банк мали профінансувати роботи на українській ділянці магістрального газопроводу Уренгой - Помари - Ужгород. "Але негативні події в Україні, зокрема арешт Тимошенко, "заморозили" фінансову підтримку з боку ЄС", - вважає експерт.


Крім того, як зазначила Н.Шаповалова, однією з вимог європейської сторони щодо цього проекту було виконання Україною зобов'язань, узятих після приєднання держави 1 лютого 2011 року до договору про Енергетичне співтовариство.


"Насправді прогрес у виконанні зобов'язань у законодавчій площині дуже незначний. При цьому можна констатувати втрату інтересу до Енергетичного співтовариства з боку української влади. Навіть були зроблені заяви, про те, що Україна хоче переглянути умови своєї участі у співтоваристві", - сказала експерт.


Водночас вона наголосила, що у ЄС, у принципі, є зацікавленість в участі у консорціумі з управління та модернізації української ГТС. "Їх цікавить безпека транзиту, адже Україна залишається оптимальним, найдешевшим варіантом постачання російського газу. Водночас Росію у цьому питанні цікавить білоруський варіант, тобто отримання контролю над трубою, ринком газу та збереження України у якості головного клієнта", - резюмувала Н.Шаповалова.


Як повідомляло агентство, єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер заявив про готовність ЄС приєднатися до українського-російських консультацій щодо умов постачання газу, його ціни та транзиту. Водночас, за повідомленням офісу профільного єврокомісара, на сьогодні російська сторона не оприлюднила свою позицію щодо європейської ініціативи.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7916. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект