НОВИНИ

15.12.2011 | Латвійці масово забирають кошти з банку
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

Жителі Латвії після нещодавнього краху Latvijas Krajbanka втрачають довіру до фінансово-кредитних установ. Чутка про можливе банкрутство одного з найбільших банків – Swedbank – стала приводом для значної паніки серед його клієнтів. Вкладники у масовому порядку почали знімати кошти у банкоматах – лише за два дні латвійці вибрали готівкою понад 70 мільйонів доларів США. Представники латвійської влади зазначають, що ажіотаж навколо Swedbank був акцією, спрямованою на дестабілізацію ситуації в країні.
 
Ілзе Данілевська тримала кошти й одержувала пенсію у Latvijas Krajbanka. Після його банкрутства перевела кошти до одного із більших латвійських банків Swedbank – дочірню структуру однойменного шведського банку. Наразі інформація про можливий крах Swedbank здалась їй правдивою.
 
«Перед крахом Banka Baltija у 1995 році нас заспокоювали, що все буде нормально. Нещодавно перед крахом Latvijas Krajbanka нас також запевняли, що все нормалізується. Якщо й зараз так буде, то сценарій спостерігається той самий. Мабуть, їм слід шукати інші слова, щоб заспокоїти людей», – каже Ілзе Данілевська.
 
Біля банкоматів черги незадоволених вкладників
 
Незважаючи на запевнення керівників Swedbank, а також представників наглядових структур Латвії та Швеції, що підстав для турботи немає, минулими вихідними по всій Латвії біля банкоматів стояли черги незадоволених вкладників, а інтернет-банки не справлялися з операціями з переведення коштів та сплатою рахунків.
 
Чутки про проблеми шведського Swedbank та нестабільність його латвійської філії поширювалися через соціальні мережі інтернету та смс-повідомлення з мобільного телефону.
 
Зараз ситуація навколо Swedbank нормалізувалася, всі, хто бажав, змогли отримати свої кошти без перешкод. Водночас фахівці досліджують причини виникнення чуток .
 
Прем’єр-міністр Латвії Валдіс Добровскіс зазначив, що це була цілеспрямована акція з метою дестабілізувати ситуацію в країні.
 
«Інформація Комісії ринку фінансів та капіталу Латвії свідчить, що немає жодної підстави для цих чуток, і ситуація у Swedbank стабільна. Ми вислухали інформацію від міністерства внутрішніх справ, яка свідчить, що чутки поширювалися свідомо з метою дестабілізувати ситуацію в Латвії», – сказав журналістам після засідання уряду Валдіс Домбровскіс.
 
«Люди живуть в очкуванні катастрофи»
 
Поліція безпеки Латвії порушила кримінальну справу з приводу поширення недостовірної інформації про стан фінансової системи Латвії.
 
За словами заступника начальника Поліції безпеки Інта Улманіса, за однією з версій, джерело чуток, які викликали ажіотаж навколо Swedbank, міститься за кордоном.
 
Натомість глава правління латвійського Swedbank Маріс Манчинскіс вважає, що одна з причин паніки полягає у тому, що латвійці ще погано обізнані з питаннями банківського сектору, і це є наслідком радянського минулого.
 
На думку доктора економіки Ольги Павук, одна із версій виникнення чуток – це конкурентна боротьба. Водночас вона не відхиляє можливості того, що окремі структури за допомогою паніки на фінансовому ринку намагаються вивести на вулиці жителів Латвії, незадоволених політичною та економічною ситуацією в країні.
 
Наразі психіатр Аріель Резник зауважує, що паніку серед вкладників банку спровокував наплив негативної інформації, зокрема, про другу хвилю кризи, очікуваний крах євро, складну економічну ситуацію у Латвії. За його словами, люди живуть в очкуванні катастрофи і в такій ситуації будь-яка, навіть неправдива інформація, може спричинити паніку.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект