НОВИНИ

09.11.2011 | Генеральний Секретар НАТО прибув до Грузії
Джерело - Korespondent

Генеральний Cекретар НАТО Андерс Фог Расмуссен прибув до Грузії, де візьме участь у засіданні комісії НАТО-Грузія. На четвер заплановані зустрічі Генсека з грузинським президентом Михайлом Саакашвілі.


Генеральний секретар НАТО прибув до Грузії


У Тбілісі вважають, що візит Расмуссена вже є важливою політичною подією і сигналом підтримки Грузії на шляху інтеграції до Північноатлантичного Альянсу.


У Грузії також відбудеться виїзне засідання Північноатлантичної ради. Перше таке засідання, на якому і заснували комісію НАТО-Грузія, рада провела у вересні 2008 року, незабаром після російсько-грузинської війни.


Заступник міністра закордонних справ Грузії Ніно Каландадзе вважає показовим фактом проведення в країні другого за три роки засідання Північноатлантичної ради.


"У першу чергу, це підкреслює значимість Грузії для альянсу, а з іншого боку — те, що країни-члени НАТО залишаються вірними рішенню, прийнятому в Бухаресті, що має на увазі перспективу вступу Грузії до НАТО", — заявила Каландадзе.


Представники грузинського уряду також зазначають, що візит генсека НАТО і членів ради проходить за кілька місяців до саміту альянсу в Чикаго, проте уникають прогнозів його можливих результатів.


На саміті в Бухаресті у квітні 2008 року Грузію запевнили, що вона колись стане членом альянсу. Однак тоді Тбілісі не змогло отримати план дій щодо членства через позицію деяких країн, зокрема Франції та Німеччини.


Візит представників Північноатлантичної ради до Грузії — це "дуже важлива подія, що підкреслює особливе партнерство між Грузією і НАТО", — заявив за кілька днів до приїзду до Грузії Андерс Фог Расмуссен.


"Метою нашого візиту буде обговорення з політичними лідерами Грузії того, яким чином ми можемо досягти подальшого прогресу, коли справа стосується реформ, а також прогресу у відносинах між Грузією й НАТО", — сказав генсек.


За його словами, за останні три роки в реформах у сфері оборони і в грузинському суспільстві у цілому видно істотний прогрес.


Расмуссен також заявив, що має намір висловити подяку за внесок Грузії в операцію НАТО в Афганістані.


У той час як представники альянсу підкреслюють необхідність продовження реформ у Грузії, деякі політологи вважають, що позиція Росії залишається набагато більшою перешкодою на шляху Грузії до НАТО, ніж демократичний розвиток країни, про який говорить Расмуссен.


За словами грузинських експертів, вимоги до Тбілісі іноді вищі, ніж до інших кандидатів у члени НАТО.


"Я не думаю, що Боснія або Македонія ближчі до НАТО, але вони мають [план дій щодо членства], а Грузія ні, хоча в неї значно більше військовослужбовців в Афганістані, ніж, приміром, у Боснії, — говорить політолог Ніка Чітадзе . — [Формальним] приводом є той факт, що Грузія має продовжувати реформи, а причиною — що Росія побічно впливає на деякі держави НАТО".


Проте за словами політологів, демократичний розвиток Грузії якщо і не гарантує, то значно збільшує її шанси на вступ до альянсу. У зв'язку з цим одним із найважливіших іспитів для країни стануть парламентські вибори 2012 року.


"Ці вибори мають бути не просто виборами, а новим етапом в історії Грузії, коли йдеться про передачу влади, — каже колишній посол Грузії в Росії Зураб Абашидзе. — Якщо ми пройдемо це цивілізовано, ігнорувати інтереси й амбіції такої країни в НАТО буде дуже складно".


Особливих проривів і радикальних рішень у питанні інтеграції Грузії в НАТО ні під час візиту генерального секретаря НАТО, ні під час саміту в Чикаго навесні цього року ймовірно не буде, вважає Абашидзе. Однак сам факт візиту до Грузії делегації НАТО такого рівня вже є конкретним результатом, вважає колишній посол.


"Візит генерального секретаря, проведення ради на рівні послів — це найвищий робочий рівень форуму в НАТО, — вважає Абашидзе. — Те, що в Тбілісі відбувається рада — це, безумовно, важливо [...]. Якийсь крок, мабуть, буде зроблений і на саміті в Чикаго, та не радикальний. Це може бути новий сигнал, прийняття якогось окремого документа, де питання буде позначене в більш просунутому контексті".


Декан школи права і політики Грузинського інституту громадських справ Бакур Квашилава у свою чергу вважає, що цього разу Грузія може очікувати більш ясного сигналу від альянсу і розраховувати на великий ступінь підтримки деяких членів НАТО, особливо США.


За його словами, в той час, як активна підтримка Грузії та інтерес з боку Сполучених Штатів у цьому напрямку значно зменшилися після серпневої війни 2008 року, сьогодні США можуть повернутися до "довоєнного" рівня підтримки.


"Країни, що підтримують Грузію, вважають за необхідне запропонувати Грузії щось більш дієве, враховуючи її внесок в операцію в Афганістані", — говорить Квашилава.


Зараз в Афганістані служать понад 900 грузинських військовослужбовців. За показником співвідношенням розміру контингенту до чисельності населення Грузія поступається тільки США і тихоокеанській державі Тонга.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект