НОВИНИ

04.11.2011 | Газ для української промисловості подорожчав до рекорду за 20 років
Джерело - Экономические известия

У листопаді промисловцям встановлена ​​найвища ціна газу за всю історію незалежної України - 4600 грн. за 1 тис. куб. м. Це робить економіку найменш конкурентоспроможною за останні 20 років. Виробники гарячково скорочують витрати і піднімуть ціни вже до кінця року. Це викличе черговий виток інфляції, з яким спробує боротися уряд.

і: Газ для української промисловості подорожчав до рекорду за 20 років

З новою ціною газу на кордоні з Росією - $ 456 за 1 тис. куб. м, - яку Газпром встановив Україні на IV квартал, країна зажила в листопаді. Тепер промисловий бомонд гарячково шукає шляхи скорочення витрат, а також можливість підняти ціни на свою продукцію. "Протягом 2011 р. для хлібопекарських підприємств ціна на газ підвищувалася тричі - в квітні на 12%, в липні на 18%, а також у листопаді майже на 12%.

Таким чином, з початку року ціна на газ зросла на 43% - з 3200 грн. за 1 тис. куб. м в січні до 4600 грн. в листопаді", - розповів "і" президент Всеукраїнської асоціації пекарів, президент ЗАТ Холдинг Т і С Володимир Слабовський. Він пояснив, що питома вага газу в структурі собівартості виробництва хліба займає близько 6%.

Найбільш енергозалежна від газу галузь - хімічний комплекс з виробництва азотних добрив. Тут газова складова у продукції досягає 60-90%, оскільки газ використовується як в технологічних цілях, так і як сировинний компонент.

Багато років хіміки прагнули здешевити газ як сировину за рахунок дотування з бюджету. Але зараз картина змінилася.

"Після переходу більшості азотних підприємств до нового власника - Дмитра Фірташа - заводи перестали вирішувати газову проблему за рахунок бюджету. І навіть при новій ціні газу хімпром нормально функціонує, оскільки власник вирішує проблему здешевлення газу самостійно і успішно", - сказав "і" народний депутат-регіонал, екс-президент ЗАТ Сєверодонецьке об'єднання Азот Олексій Кунченко.

Якщо у хіміків поки все нормально, пекарі ще мають можливість перекрити газові втрати підвищенням вартості, більш дорогою випічкою, ціни на яку не регулює держава, то переробникам цукру доводиться туго.

Галузь зіткнулася цього року не тільки з підвищенням вартості газу, але і з профіцитом сировини - цукрових буряків, що не дозволяє перекрити газові втрати збільшенням відпускної ціни отриманого цукру.

"Частка газу в собівартості нашої продукції становить від 25% до 30%. Собівартість виробництва цукру в середньому в галузі дорівнює 7500 грн. за тонну, а відпускна ціна - 6500 грн. Крім того, цукор погано купують зараз, в результаті чого переробники зіткнулися з проблемою дефіциту оборотних коштів", - розповідає гендиректор асоціації Укрцукор Микола Ярчук.

Незалежний експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін відзначає, що українській промисловості можна лише поспівчувати у зв'язку з таким подорожчанням. "У цій ситуації можна порадіти лише тому, що з 2012 р. газ буде дешевшати щокварталу. У першому і другому кварталах вартість енергоносія знизиться приблизно на $ 20 за 1 тис. куб. м, виходячи з формульних розрахунків", - говорить експерт.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект