НОВИНИ

28.10.2011 | Експерти про порятунок євро: полегшено зітхати ще зарано
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Списання приватними інвесторами половини боргу Греції на суму в 100 мільярдів євро, виділення Афінам нового пакету допомоги на 130 мільярдів, рекапіталізація банків та збільшення Європейського фонду фінансової стабільності до трильйона євро – ухвалені 27 жовтня на екстреному саміті країн-членів єврозони в Брюсселі рішення європейські політики назвали справжнім проривом. Утім, більшість німецьких економічних експертів набагато стриманіші у своїх оцінках.


Проміжний крок


Це лише тимчасове вирішення проблеми, переконані німецькі економісти. Ухвалений на екстреному саміті пакет заходів – не прорив, а лише проміжний крок, вважає професор економічної політики Йєнського університету Андреас Фрайтаг. На його думку, боргова криза закінчиться лише тоді, коли зникне Європейський стабілізаційний фонд (EFSF), що є «головним фактором, який утримує уряди від проведення нагальних реформ».


Фрайтаг розглядає ухвалені в Брюсселі рішення як своєрідне запрошення для країн, економіка яких шкутильгає, не займатися скороченням витрат і структурними реформами, адже в критичній ситуації колеги по єврозоні прийдуть їм на допомогу. «До тих пір, поки європейські платники податків несуть тягар грецьких, португальських, італійських, а потім коли-небудь і французьких та німецьких проблем, годі чекати кінця боргової кризи», - переконаний професор Фрайтаґ.


Приховані небезпеки


З ним погоджується також головний економіст Deutsche Bank Томас Майєр. За його словами, ухвалені на саміті кроки є «важливою віхою на шляху до стабілізації європейського валютного союзу, але це – далеко не остаточне врегулювання кризи». Тим не менше, каже Майєр, проблемні країни не обов'язково сприйматимуть рішення саміту як сигнал до того, що з реформами можна не поспішати.


«Приховані погрози, які містяться в підсумкових документах саміту щодо того, що Євросоюз, МВФ і Європейських центральний банк (ЄЦБ) продовжать дуже строгий контроль за ситуацією в Греції безпосередньо на місці, не дають підстав так думати», - пояснює Майєр. Він, як і Андреас Фрайтаґ, не сумнівається, що головна проблема полягає в структурній слабкості економік південно-європейських країн із єврозони.


Все залежить від Італії?


У цьому зв'язку професор Фрайтаг вказує на те, що Греції потрібно не лише списання боргів, але й реальна девальвація валюти, чого Афіни, ймовірно, не отримають без виходу з єврозони. « Я абсолютно переконаний, що греки не навічно у єврозоні», - прогнозує Фрайтаґ.


За словами Томаса Майєра, найважливішим завданням для південно-європейських країн є підвищення їхньої конкурентоздатності, аби вони могли йти в ногу із північними, залишаючись з ними в єдиному валютному союзі». Ідеться насамперед про Грецію та Португалію, які, як висловився Майєр, «ймовірно, не зможуть з цим впоратися самотужки». Це також стосується Італії та Іспанії, яким не уникнути глибокої реструктуризації своїх економік.


«Якщо Італія захитається, то не вистачить і трильйона євро, до якого розширять Європейський стабілізаційний фонд», - заявила газеті Frankfurter Allgemeine (FAZ) людина з оточення голови Бундесбанку Йєнса Вайдманна. За словами джерела, чи матимуть рішення саміту єврозони в результаті успіх, нині залежить насамперед від Рима.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект