НОВИНИ

26.09.2011 | Німецьких політологів більше здивував не Путін, а Медведєв
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Рішення Дмитра Медведєва і Володимира Путіна помінятися посадами здивувало не всіх німецьких експертів. "Я виграв багато парі, які уклав з друзями та колегами з приводу того, хто стане наступним президентом Росії", - розповів в інтерв'ю Deutsche Welle Олександр Рар, директор Центру імені Бертольда Бейца Німецького товариства зовнішньої політики. Німецький політолог не виключив, що відповідна домовленість передбачала гру двох лідерів у невизначеність протягом усього президентського терміну Медведєва.


"Я дещо здивований, але не скажу, що дуже сильно", - заявив, коментуючи рішення Путіна знову балотуватися на президентський термін, Саша Тамм, голова московського представництва німецького Фонду імені Фрідріха Наумана. Набагато більше експерта вразила згода Медведєва обійняти після виборів прем'єрську посаду. Тамм не впевнений, що такий варіант передбачався із самого початку. 


Професор Ебергард Шнайдер з дослідницького центру "ЄС-Росія" теж не виключає, що рішення про новий розподіл ролей у правлячому тандемі ухвалили порівняно недавно. "Медведєв часто заявляв, що готовий балотуватися, що в нього зберігається інтерес до президентської посади", - нагадав берлінський політолог.


Путін не відмовлявся від влади


Путін залишив президентське крісло 2008 року тому, що не хотів порушувати конституцію, заявив Олександр Рар. Цю посаду в Росії можна обіймати не більше двох разів поспіль. Однак Путін, за словами Рара, фактично зберіг владу за собою. "На ньому зав'язано все в країні - і так звані олігархи, і силові структури,  фактично, він популярніший за Медведєва", - каже німецький політолог.


Саша Тамм припустив, що Путін вирішив повернутися до президентства, оскільки побоюється соціально-економічних потрясінь у Росії. "Він хоче тримати владу в своїх руках і мати під рукою людину, на яку в крайньому разі можна перекласти всю провину, і ця людина - прем'єр", - зазначив Тамм.


Дивно, смішно і недемократично



З точки зору Заходу, рокіровка виглядає "досить дивно, смішно і недемократично", зазначає Олександр Рар. Він  переконаний, що це рішення буде піддано нищівній критиці. "Всі зрозуміють, що Путін не просто повертається до влади, а взагалі від неї ніколи не відмовлявся, а керував країною при президенті, який не був таким уже повноцінним політиком", - сказав Рар. Однак невдовзі, на його думку, на Заході звикнуть, що "Путін буде головною людиною, з якою вони спілкуватимуться".


Значно менш критичною виявиться реакція великих західних концернів, адже вони хочуть і надалі продовжувати бізнес у Росії, - вважає Ебергард Шнайдер. На його думку, їх навряд чи особливо засмутить зміна влади в Кремлі. "Деякі з керівників цих фірм скажуть, що Путіна вони знають, що під нього можна підлаштуватися, що насправді він все вирішує, а досягнуті з ним домовленості виконуються", - заявив Шнайдер.


Медведєв знову в ролі кронпринца


Дмитро Медведєв міг бути незадоволений тим, що його вважали маріонеткою Путіна, вважає професор Шнайдер. Однак, за його словами, з'їзд "Єдиної Росії" підтвердив, що так воно і є. "Коли Путін робив заяву, камера показала Медведєва, і мені здалося, що у нього дуже сумне обличчя, що йому доводиться стримуватися, щоб не заплакати", - розповів Deutsche Welle про свої враження Ебергард Шнайдер.


Олександр Рар зазначив, що Медведєв повертається до ролі політичного кронпринца. "Якщо він буде хорошим прем'єром при Путіні, то через шість років у нього, можливо, з'явиться шанс знову очолити країну", - заявив Рар. 


Модернізація після рокіровки


Олександр Рар не виключає, що взятий Медведєвим курс на модернізацію згортатися не буде. "Я вважаю, що є домовленість, що цей курс буде продовжуватися", - сказав політолог. На його думку, теперішній президент може повернутися на роботу в уряд як  прем'єр-важкоатлет. "Путін не буде всевладним президентом, як багато хто думає", - прогнозує Рар.


На думку Саші Тамма, на прем'єрській посаді Медведєв навряд чи пришвидшить процес модернізації країни. Сподівання, які багато хто пов'язував з його обранням, як вважає німецький експерт,  у підсумку не виправдалися. Тамм припускає, що все і надалі залишиться на рівні обіцянок. Стосовно можливого приходу до російського уряду нових людей слідом за Медведєвим, то, як переконаний політолог, труднощі приховуються зовсім не в нестачі професіоналізму в міністерствах. Головними проблемами залишаються корупція і самозбагачення у всіх сферах, з якими, як вважає Саша Тамм, Медведєв навряд чи впорається.


Збереження влади


"Путін може тепер бути президентом два терміни по шість років, тобто до 2024 року, тоді йому буде вже 71 рік", - нагадав Еберхард Шнайдер з Центру "ЄС - Росія". Він прогнозує, що за цей період вплив Росії на світову політику значно послабиться. "Якщо Медведєв зараз не дуже далеко просунувся зі своїми реформами, то йому тим паче не вдасться довести замислене до кінця, коли він буде не президентом, а тільки прем'єром", - каже професор Шнайдер.


Саша Тамм не вважає, що після повернення Путіна в Кремль політичний лад в Росії стане більш авторитарним. На його думку, система буде приблизно такою ж, як і раніше. Опозиція, значно ослаблена при Путіні, такою і залишатиметься. З'їзд "Єдиної Росії" повинен позбавити від останніх ілюзій тих, хто досі вірив, що в цій грі є "хороший хлопець", якому не дають як слід розвернутися, - це Медведєв, а також є "поганий хлопець", заявив Тамм. Він вважає, що тут ідеться насамперед про збереження влади.


Саша Тамм не виключив, що на чолі з Путіним "Єдина Росія" одержала би більше голосів, ніж із Медведєвим. Але це не так уже й важливо: результат голосування, припускає експерт, буде визначатися не лише біля виборчих скриньок.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект