НОВИНИ

31.08.2011 | Польський антикомуністичний рух «Солідарність» став площею Брюсселя
За матеріалами - Української служби "Радіо Свобода"

Європарламент продовжує традицію вшанування визначних політиків та європейських демократичних рухів. Площу біля брюссельського офісу парламенту ЄС у вівторок урочисто назвали на честь славнозвісного польського профспілкового руху «Солідарність». Водночас, поруч із нею (і також за участю високопосадовців із євроустанов) інаугурували сквер перед входом до найвищої законодавчої інституції Євросоюзу. Віднині він носитиме назву «Агора Сімон Вейл» – французького політика, що стала першим президентом Європарламенту, якого обрали прямим загальним голосуванням.


Вже давно стало доброю традицією називати прилеглі до Європарламенту вулиці, сквери та, власне, будівлі установи на честь фундаторів і політичних рухів об’єднаної Європи. Так з’явилися споруди «Альтьєро Спінеллі», «Віллі Брандт» та «Поль-Генрі Спак». Нині до цього переліку додали ще й площу «Солідарність-1980» та сквер «Агора Сімон Вейл».
 
Голова Європарламенту й колишній активіст славнозвісної польської антикомуністичної профспілки 80-х років Єжи Бузек не приховував своєї гордості.
 
«Нам всім відомо, що «Солідарність» – це не лише ім’я звичайної профспілки, – зауважив він. – Це – назва об’єднання, яке виникло на тлі великого прагнення свободи і яке стало основою цієї свободи. Так називається перша і одна з найбільших політичних ініціатив, яка розпочала рух до демократії багатьох країн Європи і, врешті-решт, допомогла зруйнувати «залізну завісу».
 
Західна Європа на початку 80-х років насправді не усвідомлювала, який урок відваги їй тоді дали звичайні польські робітники, зауважив у своєму виступі прем’єр-міністр Бельгії Ів Летерм. Рух «Солідарність», тоді виступаючи проти тоталітарного режиму та відстоюючи основні свободи, став символом опору та поштовхом до об’єднання вільної демократичної Європи.
 
«Європейська конструкція – у небезпеці», – Сімон Вейл
 
Першим президентом Європейського парламенту, якого обрали прямим загальним голосуванням, у 1979 році стала французький політик Сімон Вейл. Саме на її честь сьогодні назвали невелику площу перед входом до споруди парламенту ЄС. Ця людина, яка у роки війни втратила родину та зазнала жахів концтаборів, а згодом стала визначним захисником прав жінок, особисто взяла участь в інаугурації. У своїй промові Сімон Вейл говорила не лише про складне та бурхливе минуле, а й про нові виклики, які нині постали перед Європейською співдружністю.
 
«Європа поринула у все ще неконтрольовану монетарну кризу, яка загрожує всій ринковій економіці та нашій моделі суспільства, – застерігає вона. – Вся європейська конструкція перебуває у небезпеці».
 
Колишній президент Європейського парламенту Сімон Вейл, яка і нині залишається однією з найпопулярніших жінок Франції, радить: «Для того, щоб наша Європа з цієї кризи вийшла міцнішою, валютний федералізм, що виражений у євро, повинен бути підсилений економічною та політичною єдністю різних країн-членів».
 
Святковий настрій присутніх на урочистостях, присвячених інавгурації, підтримував великий симфонічний оркестр та виступи фольклорних танцювальних груп. Пізніше для молоді під стінами Європарламенту організували концерт польської рок-групи «Мисловіц».



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект