НОВИНИ

11.02.2005 | “Вашингтон Пост”: "Чи може вплив Помаранчевої революції в Україні сприяти демократизації Росії?"
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Чи може вплив Помаранчевої революції в Україні сприяти демократизації Росії? Цю революцію газета “Вашингтон Пост” вважає “однією з найбільш надихаючих подій минулого року”. Але чи здатні емоції вплинути на політику?



Муніципальні робітники в Нью-Йорку, оголосивши страйк на підтримку своїх вимог підвищення зарплатні, вийшли на вулиці в помаранчевому вбранні. Знаменитий художник Кристо покрив по- маранчевою матерією огорожу нью-йоркського Сентрал-Парку, створивши свою чергову знамениту інсталяцію. У середу 9-го лютого, приймаючи у Білому домі президента Польщі Олександра Квасневського, президент Сполучених Штатів Джордж Буш на прес-конференції в Овальному кабінеті відзначив видатну роль польського лідера у сприянні тріумфові демократії в Україні.


Як бачимо, українські події надихають не лише Європу, а й заокеанський світ. “Ще б пак,- пише Майкл Макфол, професор Стенфордського університету в Каліфорнії. – Було б дивно, якби не надихали”. У розумінні політолога, Помаранчева революція зробила те, що здавалося неможливим.


“Корумповані чиновники намагалися вкрасти в народу перемогу на виборах і зробити президентом Віктора Януковича, але українське суспільство не стерпіло цього і висунуло вимогу, щоб до влади прийшов справжній переможець – лідер опозиції Віктор Ющенко. Сотні тисяч людей одягли викличний помаранчовий одяг і протягом кількох тижнів виходили на вулиці міст, не боячись страшенного морозу, щоб вимагати від правлячого режиму визнання справжнього результату голосування – і це в країні, яка доти не знала жодного успішного революційного повстання. Звичайно, - веде далі американський науковець, - президент Ющенко, подібно до будь-кого іншого, хто прийшов до влади внаслідок революції, ніколи не зможе втілити в життя всі райдужні сподівання його прихильників. І все ж, прорив в Україні може зробити так, що яким би важким не був шлях демократії, країна з нього вже не зійде”.


Сьогодні Україна, а завтра – Росія? – запитує політолог. На його думку, Помаранчева революція мусить спростувати старий стереотип щодо пасивності слов”ян, щодо їхньої схильності до правління авторитарних лідерів. Він пише у “Вашингтон Пост”:


“В українців не було великого досвіду життя за демократичної політичної системи, але все ж таки їм вдалося подолати тягар своєї історичної спадщини і стати на шлях демократичного вибору своїх лідерів і демократичного правління. Чому б і росіянам не бути здатними на таке саме?”


Втім, як вважає Майкл Макфол, якщо подібне станеться, то не завтра. Аналізучи останні дослідження путінського правління і триваючу популярність Путіна, якого телевізійний гуморист Джон Стюарт назвав “вождем з батогом”, політолог доходить висновку, що відродження демократії в Росії – справа не найближчого майбутнього.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект