НОВИНИ

18.04.2011 | Раса Юкнявічене: «НАТО – це як міцний фундамент для будинку»
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Підсумком візиту в Україну міністра оборони Литви Раси Юкнявічене стало підписання двох міжвідомчих угод, обговорювався також проект створення тристоронньої бригади LITPOLUKBRIG. Про українсько-литовське військове співробітництво та про те, чим є членство в НАТО для таких країн, як Литва, Раса Юкнявічене розповіла Радіо Свобода.


Раса Юкнявічене



– Пані міністр, як би Ви охарактеризували українсько-литовські відносини у військовій сфері, враховуючи, що Литва – країна-член НАТО, а Україна не так давно оголосила про свій позаблоковий статус?


– На практичному рівні наша співпраця ні в якому разі не зменшується. Я налаштована оптимістично на те, що вона буде розвиватися й надалі. У першу чергу, ми в Афганістані в провінції Гор в місті Чагчарані очолюємо команду відбудови провінції, і 16 українських солдатів працюють там разом із нашими солдатами. Ми дуже добре працюємо там разом. А у минулій ротації – я тоді відвідувала наших солдатів, двоє з них були поранені – український лікар врятував життя нашому солдатові, пораненому в обличчя. У нас є новий проект разом із українцями в Афганістані: будемо навчати афганських солдатів обходитися з російськими гелікоптерами. Вони не тільки російського виробництва, але й українського – двигун українського виробництва. У вас є спеціалісти, у нас є спеціалісти, ще латиші та бельгійці. І ми починаємо спільний проект у Кандагарі на Півдні Афганістану. У нас є також один дуже серйозний проект разом із поляками. Польща висунула цю ініціативу…


– Наскільки я розумію, мова йде про створення українсько-польсько-литовської бригади, і тягнеться це як мінімум років зо два. І досі все тільки на папері?


– Навіть на папері немає. Цього року ми завершимо, я думаю, юридичні проблеми. Міждержавні договори завжди затягуються. До кінця цього року за планом ми повинні підписати всі угоди. А потім вже з наступного року, ми сподіваємося, розпочнеться практична робота цієї бригади. Я думаю, що це дуже позитивно буде і для України, особливо якщо дивитися на європейський вектор. І Європа рухається до того, щоб бути більш підготовленою не тільки до військових проблем, а й до можливих техногенних чи природних катастроф. Якби ми могли підготувати цю бригаду, щоб разом брати участь у військових групах Європейського Союзу, то, думаю, був би дуже добрий результат.


Із іншого боку, як тоді бути з позаблоковим статусом України, адже навіть якщо бригада тристороння, то це вже певний блок?


– Ні, це не блок. Це не прописано в жодному договорі. Просто катастрофи і будь-які спеціальні ситуації не знають кордонів і блоків. А ми, як-не-як, близько один до одного і регіон маємо спільний. І те, що наші солдати змогли б краще діяти разом, я думаю, буде корисно і нам, і вам, і полякам, та й всім іншим.


– Ви зустрічалися з керівництвом Міністерства оборони, з секретарем Ради національної безпеки України. За Вашими враженнями, наскільки військове керівництво України готове до співпраці з європейськими державами?


– Я побачила дуже позитивні настрої щодо співпраці з Литвою. У нас із міністром Єжелем дуже добрі особисті стосунки, і зустріч була дуже теплою. Ми підписали два договори… Один оновлений договір про співпрацю між нашими міністерствами. Я думаю, що це добрий крок уперед.


– Що передбачає цей договір?


– Це такий стандартний договір, який підписують всі міністерства між собою, але там є деякі поправки, просто з огляду на реальності фінансування, такі технічні. Але те, що ми будемо співпрацювати і в майбутньому, я думаю, це дуже добрий знак після виборів в Україні, після того, як був сформований новий уряд, новий Президент. Те, що ми підтвердили своїми підписами, що ми будемо співпрацювати в тому ж дусі, я думаю, це найголовніше. І ще один такий договір із приводу нашої співпраці в Афганістані.


– Литва – член НАТО. Наскільки важливо для безпеки такої маленької країни членство в НАТО? Що це дає?


– Це – фундамент. Це те ж саме, що добрий міцний фундамент для будинку. Без фундаменту поставити дім – це поставити дім на рік, на півтора року. А ми будуємо свій дім цього разу, я думаю, не на короткий час, а на довгий, навічно. І це найголовніше, тому що ми знаємо нашу історію, ми знаємо, де ми живемо, ми знаємо, хто і що навколо нас, яка геополітична ситуація. І для нас це життєво важливо. Ми називаємо це «високою безпекою». А членство в Європейському союзі – це теж дуже важливо, і ці членства один одного підтримують. Отож я думаю, що зараз Литва живе саме в той час… кращого в нас не було в сенсі безпеки, якщо подивитися на століття назад. Звичайно, є виклики. Звичайно, ніхто не знає, яка буде ситуація через рік чи через 20 років. Ніхто не знає. Тому нам і потрібна ситуація, щоб ми не були самі.


– Яке, на вашу думку, місце України в архітектурі європейської безпеки?


– Ми, литовці, розуміємо ситуацію так: без демократичного розвитку, без вільної і європейської України ми теж не будемо почуватися безпечно. Це наш східний вимір. Це нормально, що кожна держава хоче бути оточена демократичними державами, з якими розвивається співробітництво. Так само і ми. Сьогодні кордон НАТО, кордон Європейського Союзу іде через Литву або ж по наших східних кордонах. Так само з Естонією і Латвією. І, звичайно, ми б хотіли, щоб на Схід від нас не було кордонів, а були б такі ж держави і народи, які йдуть тим же шляхом.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4150. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект