НОВИНИ

28.03.2011 | Десятки загиблих у ході заворушень у Сирії
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Слідом за Тунісом, Єгиптом, Лівією, Бахрейном і Єменом останніми днями революційна лихоманка накрила Сирію. В країні посилюються протести проти влади, яка застосовує силу, щоби вгамувати невдоволення громадян.


Упродовж минулого тижня, за даними правозахисників з Amnesty International, у ході зіткнень протестувальників з армією та таємною поліцією загинуло щонайменше 50 осіб. Ще десятки арештовані. Протести, які почалися з нічних підпалів офісів правлячої партії "БААС", переростають у повномасштабні акції непокори, які охоплюють дедалі більше сирійських міст. Влада звинуватила учасників мітингів у провокаціях і поклала відповідальність за їхню загибель на групи озброєних бойовиків. Офіційний Дамаск наразі визнав загибель 27 людей. Антиурядові активісти через соціальні мережі поширюють заклики до загальнонаціонального страйку протесту.


Вимоги протестувальників



У суботу в середземноморському порту Латакії та місті Тафас на півдні Сирії були підпалені офіси правлячої партії "БААС". Нова демонстрація за участю кількох сотень людей пройшла в Дері, де в п'ятницю поліція відкрила вогонь по маніфестантах. Від минулого тижня міста Сирії охопили масові виступи проти урядової політики.


Опозиціонери поки не вимагають відставки президента Башара Асада, який керує країною з 2000 року, від часу смерті його батька Хафеза Асада. Мітингувальники домагаються скасування політичної монополії партії "БААС" і чинного з 1963 року "Закону про надзвичайний стан", який дозволяє поліції затримувати людей без ордера на арешт і саджати в тюрму без судової процедури і слідства. За даними інформагенцій, влада Сирії вже скасувала закон від 1963-го року, щоб пом'якшити невдоволення мітингувальників. Крім того, радники президента Асада обіцяють здійснення радикальних реформ у політичній та соціальній сферах. Зокрема було оголошено про збільшення зарплат, намір провести реформу системи охорони здоров'я, допущення більшої кількості політичних партій до участі у парламентських виборах, послаблення обмежень на роботу ЗМІ, а також створення механізму у боротьбі з корупцією. 


Міжнародна реакція


Генсек ООН Пан Гі Мун закликав власті Сирії відмовитися від застосування сили до демонстрантів. У свою чергу, верховний представник ЄС з зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон висловилаобурення і стурбованість ситуацією в Сирії.


"Я рішуче засуджую жорстокі репресії, у тому числі абсолютно неприпустиме насильство і застосування бойової зброї, які мають бути негайно припинені",- йдеться у заяві Ештон. Офіційний представник президента Сирії Бутаїна Шаабан, між тим, заявила, що в розгортанні протестів винні іноземні агітатори, і відмовилася підтвердити, що уряд наказав співробітникам правоохоронних органів відкривати вогонь по учасниках протестів. Вона визнала, що "помилки мали місце". Шаабан закликала також отримувати всю інформацію про події в Сирії виключно з ефіру державного сирійського телебачення. Картинка, яку подає державне ТБ Сирії, сильно відрізняється від тої, яку поширюють телеканали Al-Jazeera і Al-Arabia, а також самі учасники протестів через Інтернет. Як відомо, чималу роль у розвитку хвилі революцій в арабському світі аналітики відводять супутниковим телеканалам, які, на відміну від пропагандистських національних телеканалів, вели прямі трансляції з місця подій та інтернету, який гуртував учасників протестів.


У Сирії від 1966 року при владі перебувають представники невеликої алавітської меншості. Більшість населення Сирії – суніти. Поки в акціях протесту беруть участь сотні і тисячі людей, але аналітики не виключають, що з часом протести лише посиляться.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект