НОВИНИ

21.03.2011 | Республіканці вимагають від Обами пояснити причини участі в операції в Лівії
Джерело - Korespondent

Президент США Барак Обама зобов'язаний пояснити громадянам причини участі США в операції проти Лівії, заявив спікер палати представників американського конгресу республіканець Джон Бонер.


Про це йдеться в опублікованій в неділю заяві Бонера - третьої за рангом, після президента і віце-президента, особи в державі.


"Президент є верховним головнокомандувачем. Але адміністрація несе відповідальність за те, щоб пояснити американському народу, конгресу і військовослужбовцям, яка наша місія в Лівії", - сказано в заяві Бонер.


У неділю озброєні сили США завдали чергового ракетного удару по об'єктах лівійської ППО. Всього по Лівії з початку атак коаліції в суботу випущено вже 124 крилаті ракети.


Незважаючи на те, що ракетні удари почалися у вихідний день, деякі сенатори і конгресмени виступили з заявами щодо ситуації в Північній Африці. Багато з них вважають, що президент, віддавши наказ на участь США в операції, порушив американські правові норми, які вимагають від нього в кожному подібному випадку заручатися формальною підтримкою конгресу.


Наприкінці минулого тижня Обама провів нараду в Білому домі з лідерами обох партій в конгресі, проте формальна процедура схвалення участі США в операції в Лівії ініційована не була.


Сенатори Джек Рід (демократ від штату Род-Айленд) і Ліндсі Грем (республіканець від Південної Кароліни) також вважають, що президент зобов'язаний був повідомити членів конгресу про майбутню операцію, проте не бачать, на відміну від спікера палати представників, нічого страшного в тому, що це не було зроблено.


"Президенту варто було б повідомити (конгрес), відповідно до Закону про військові повноваження 1973 року. Але, як і всі його попередники, він, можливо, скаже, що цей закон в цій ситуації не застосовний, але я сподіваюся, що він повідомить... Таким чином, у нас була б можливість проаналізувати те, що зроблено", - йдеться в заяві Ріда.


Сенатор також зазначає, що підтримав би рішення США, у разі якби він його виніс на голосування палати.


Так званий "Закон про військові повноваження" був прийнятий конгресом США в 1973 році, після війни у ​​В'єтнамі. Він покликаний обмежити повноваження президента США, що стосуються участі країни у війнах, і посилив роль конгресу в питаннях про американському військовому втручанні в події за межами США.


Відповідно до закону, американські збройні сили можуть брати участь в операціях за кордоном без згоди конгресу лише протягом 60 днів. Цей термін може бути продовжений до 90 днів, після закінчення яких президент зобов'язаний віддати наказ про припинення використання збройних сил США за межами країни.


Колега Ріда Ліндсі Грем висловився більш прямолінійно. Він також зазначив, що президент зі всіма формальностями не повідомив сенат про операції, проте заявив, що повністю підтримує участь США у бойових діях в Лівії. "Мені б хотілося, щоб президент почав діяти раніше... Я був би радий проголосувати за ці дії навіть після їх початку", - зазначив Грем.


Сенатор, разом з тим, вважає, що президент у цій ситуації не порушував законодавство і володіє повноваженнями для ухвалення рішень про участь у подібних операціях без санкції конгресу. "Але я був би щасливий проголосувати "за", - заявив Грем.


У сенаті знайшлося багато тих, хто гаряче підтримав рішення президента. Зокрема, сенатор-республіканець від Арізони Джон Маккейн заявив, що США мали набагато раніше почати військову операцію проти режиму Муамара Каддафі.


"Він (Барак Обама) чекав дуже довго... Але тепер ми бачимо, що відбувається. І зараз ми повинні підтримати його (президента США) і ті зусилля, які наші військові мають намір зробити. Але мені шкода, що ми не діяли швидше" , - сказав в інтерв'ю CNN сенатор, який є старшим республіканцем в комітеті з озброєними силам.


Зі слів Маккейна, більш рішучі дії США могли б послабити владу Каддафі.


"Якщо б ми зробили ці кроки два тижні тому, то забезпечення режиму заборони польотів (над Лівією) було б цілком достатньо. Зараз цього мало, потрібні інші кроки", - сказав Маккейн.


На його думку, тепер війська коаліції повинні зруйнувати всі об'єкти військово-морських сил Лівії на додаток до знищення систем ПРО і зв'язку.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4454. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект