НОВИНИ

28.02.2011 | Боїнг у переможцях – європейський концерн EADS програв мега-контракт від Пентагона
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Йдеться про будівництво для ВПС США 179 танкерів для дозаправки в повітрі - сума контракту оцінюється в 35 мільярдів доларів. Контракт, за який понад 10 років змагалися гіганти авіаіндустрії.


"Сьогоднi, базуючись на перевiрцi усiх критерiїв, цiнi та результатах задокументованого процесу, ми оголошуємо, що обрали пропозицiю вiд компанiї Боїнг", - заявив заступник міністра оборони США Вільям Лінн на прес-конференції у Пентагоні. Пропозиції двох компаній повністю задовольняли технічні вимоги та вирішальним фактором стала ціна.  Рішення «відображає наше зусилля найбільш раціонально використати гроші платників податків», -розповів секретар міністерства оборони Ештон Картер, відповідальний за закупівлі та оснащення.


«Боінг – однозначний переможець»


Обидві фірми – американська Боїнг та європейський EADS - лише нещодавно представили остаточні цінові пропозиції, а в EADS протягом останніх тижнів навіть знизили ціну. Усе ж різниця у вартості становила більше одного проценту, і «замовлення століття» обсягом у понад 30 мільярдів доларів отримав американський концерн. До 2017 року компанія має поставити перші 18 літаків-дозаправників, які Боїнг хоче збудувати за зразком своєї моделі 767 у штатах Канзас та Вашингтон. Реалізація проекту дозволить створити 50 тисяч нових робочих місць. Всього планується збудувати 179 авіатанкерів. Вони зможуть здійснювати дозаправку літаків прямо у повітрі.


З третьої спроби


Суперечка навколо замовлення Пентагону тривала десять років і рішення, прийняте у четвер, – вже третє. Перший тендер 2003 року також виграв американський концерн. Однак рішення було відкликане, коли стало відомо, що Боїнг за допомогою співробітниці міністерства оборони незаконно отримував внутрішню інформацію. У другій спробі перевага була на боці європейців. Тоді, 2008-го, Європейський концерн EADS подав заявку разом з американським партнером Northrop Grumman, перемігши у тендері. Проте Боїнг вдалося успішно оскаржити це рішення.


Цього разу європейці спробували діяти самостійно, американські ж фірми мали постачати комплектуючі до літаків, які мали б збирати у штаті Алабама. Але про цю ідею можна забути. Боїнг же може радіти: хоча рішення свідомо оголосили після закриття бірж, акції Боїнгу підскочили майже на чотири проценти.


Суперечки і «проліт»


Протягом  всієї справи точилися суперечки. Так, і європейці, і американці сперечалися зі Світовою організацією торгівлі щодо урядових субсидій, які отримували обидва концерни. Останній скандал відбувся в листопаді торік: через помилку клерка пропозиції кожного з концернів потрапили електронною поштою до конкурентів. Через це були звільнені два співробітники воєнно-повітряних сил США. Утім, це не надало переваги жодному з претендентів, запевняли у Пентагоні.


Хоча представники EADS мають право оскаржувати процедуру визначення переможця, вони заявили, що не хочуть знову до цього вдаватися. При цьому заступник міністра оборони США Лінн наголосив на тому, що процедура визначення була «справедливою, вільною і відкритою». Адже військово-повітряні сили США хочуть запобігти повторному оскарженню і більше не чекати на нові літаки-дозаправники. Сучасні ж авіатанкери необхідно терміново замінити: вони були збудовані ще у 1950-х роках.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4179. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект