НОВИНИ

14.02.2011 | WikiLeaks: Путін "поховав" НАТО у 2009 році, а воно живе
Джерело - Євроатлантика

Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін в грудні 2009 року на зустрічі за закритими дверима з Генеральним Секретарем НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном під час його триденного візиту до Москви відкрито заявив, що в існуванні Північноатлантичного альянсу більше немає сенсу. Як пише в п'ятницю норвезька газета Aftenposten з посиланням на матеріали скандально відомого сайту WikiLeaks, такими провокаційними заявами російський прем'єр буквально вивів із себе главу НАТО.



 


Як випливає з публікації, про висловлювання Путіна в ході зустрічі з Расмуссеном, що відбулася більше року тому, місії США при НАТО повідомило неназване дипломатичне джерело в депеші, датованій січнем 2010 року, передає "Інтерфакс". Як зазначило джерело, Путін нібито заявив Расмуссену, що існування НАТО недоцільне й інтерес Росії полягає в тому, щоб альянс зрештою розпався.


 


За словами джерела, під час тієї ж зустрічі в Кремлі прем'єр Путін пред'явив очільнику альянсу претензії у зв'язку з планами розміщення ракет НАТО в Болгарії й зажадав надати додаткову інформацію з цього приводу. Офіційно про плани по розміщенню в Чорному морі кораблів ВМФ США з багатоцільовими зенітно-ракетними комплексами Aegis і доставку в регіон радіолокаційної станції широкій громадськості стало відомо влітку минулого року. Тоді в якості ще однієї країни для розміщення протиракетного щита США і НАТО стали розглядати ще й Туреччину.


 


Передбачалося, що цей радар діапазону Х буде передавати інформацію на американські крейсери і есмінці, що базуються в Чорному й Середземному морях. Але Сполучені Штати врешті-решт зробили ставку на Туреччину. ПРО планувалося розмістити вже в цьому році, однак поки що Анкара ставить забагато умов.


 


Як йдеться у документі, оприлюдненому WikiLeaks і розміщеному в п'ятницю в норвезькій газеті, заяви Путіна про сумне майбутнє НАТО та вимоги надати конфіденційну інформацію вивели генерального секретаря альянсу з рівноваги. У той же час джерело або не знало, або промовчало про те, що саме сказав Андерс Фог Расмуссен у відповідь.


 


За даними джерела, в ході візиту генсека НАТО до Москви не менш сміливими були й висловлювання міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, який нібито заявив, що Росія "нічого не винна Сполученим Штатам за зміну планів протиракетної оборони США в Чехії і Польщі".


 


США раніше планували розмістити елементи ПРО у Східній Європі для захисту від загрози з боку Північної Кореї та Ірану. У Польщі повинні були знаходитися десять ракет-перехоплювачів, в Чехії планувалося встановити стаціонарну радіолокаційну станцію. Незадовго до візиту Расмуссена до Москви - у вересні 2009 року - президент США Барак Обама оголосив про відмову від цієї програми.


 


Відзначимо, що підсумки свого візиту до Москви глава НАТО тоді оцінив на "четвірку". На прес-конференції після переговорів з російськими офіційними особами Расмуссен заявив, що альянс не готовий йти на компроміси з Росією з принципових питань. Разом з тим, відзначав Расмуссен, НАТО хоче співпрацювати з Росією в тих областях, де "наші інтереси збігаються", зокрема, в Афганістані.


 


На візит голови НАТО покладалися певні надії, так як йому передувало офіційне "перезавантаження" російсько-натовських відносин 4 грудня 2009. Тоді в Брюсселі пройшло перше обговорення військового конфлікту РФ і Грузії у серпні 2008 року на засіданні ради Росія-НАТО на рівні міністрів закордонних справ. Зустріч закінчилася підписанням кількох документів.


 


Додамо, що це не перший викривальний документ, що публікується WikiLeaks, в якому йдеться про відносини НАТО і РФ. У грудні 2010 року в Мережі з'явилася інформація про те, що в НАТО підготували план захисту балтійських держав і Польщі проти можливої агресії з боку Росії.


 


МЗС РФ офіційно висловив подив у зв'язку з публікацією. Російська сторона зажадала відповіді, нагадуючи, що рішення саміту НАТО-РФ у Лісабоні восени 2010 року направлено на вибудовування стратегічного партнерства між Росією і НАТО, а це прямо суперечить таємним планам "оборони" Прибалтики.


 


У НАТО тоді заявили у відповідь, що альянс розробляв і продовжить розробляти плани захисту всіх своїх союзників, але не розглядає Росію як загрозу своїй безпеці. Коментувати повідомлення про оборону Прибалтики в альянсі категорично відмовилися.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2919. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект