НОВИНИ

28.01.2011 | Опубліковано аналіз причин фінансової кризи 2008
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Фінансової кризи 2008-го року у Сполучених Штатах можна було б уникнути. Такого висновку дійшла федеральна комісія, чий звіт щойно опубліковано у Вашингтоні.


Фінансова криза, що започаткувала період рецесії, економічного спаду, була, можна сказати, рукотворним лихом, яке сталося за вини як урядових установ, так і приватних корпорацій. Цей висновок міститься у дослідженні, здійсненому Федеральною комісією з розслідування кризи. Комісія, що складається з представників обох партій, Демократичної й Республіканської, здійснила 19-денні слухання і взяла інтерв’ю у понад 700 економістів і фінансових експертів.


Результати праці Комісії вийшли друком. Це фоліант обсягом 576 сторінок, причому заповідають іще окрему публікацію в інтернеті всіх записів інтерв’ю і свідчень на слуханнях.


Висновки Комісії такі, що винуватцями кризи були адміністрації двох останніх президентів, Джорджа Буша й Барака Обами, Федеральна резервна система – це американський еквівалент центробанку, регулюючі органи, які припустилися численних хибних рішень, таких як надання іпотечних позик для купівлі житла без достатніх фінансових підстав, продаж тих іпотек інвесторам і спекулятивні ставки на цінні папери під заставу ризикованих іпотечних позик.


У звіті Комісії говориться, зокрема, таке: «Найбільшою трагедією було б повірити знайомому приспіву, мовляв, ніхто не міг передбачити, що таке трапиться і тому нічого не можна було зробити. Якщо ми сприймемо цей аргумент, все повториться знову».


Поразка, в якої багато батьків


Президент Джон Кеннеді колись пожартував, що перемога має багато батьків і лише поразка завжди сирота. Але фінансова поразка, досліджена Комісією, є винятком, бо в неї теж багато батьків, як зауважила Марія Бартіромо, коментатор телемережі фінансових новин CNBC.


Федеральна комісія звинувачує у зажерливості й недолугості низку приватних фінансових інституцій, насамперед банки й страхові компанії, але найбільша вина, на думку експертів, лягає на урядові установи адміністрацій як республіканського президента, так і за демократичного.


Газета The New York Times зазначає, що чимало висновків, яких дійшла Федеральна комісія, не є новиною. Вони були відомі й раніше й широко обговорювалися у пресі, але синтез сотень інтерв’ю, документів і свідчень експертів плюс федеральний ранг Комісії – все це додає звітові особливого авторитету.


З десятьох членів Комісії шестеро від Демократичної партії схвалили звіт, а троє від Республіканської партії незгодні по кількох пунктах. Ще один республіканець вважає, що в усьому треба звинувачувати урядову політику заохочення домоволодіння мало не кожним бажаючим.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект