НОВИНИ

19.01.2011 | Китайський лідер прибув до Вашингтона на непрості переговори
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

До Сполучених Штатів з офіційним візитом прибув голова КНР Ху Цзіньтао. У Вашингтоні приготували широку програму традиційної гостинності, від прийняття у Білому домі до виступу у Національному клубі преси.



Китайського лідера приймають, як належиться приймати главу великої держави. Китай став індустріальним велетнем і посідає нині друге після Америки місце у світі за обсягом економіки – 5 трильйонів доларів. У той же час, як зазначає газета The New York Times, за способом правління Китай залишається «моделлю авторитарної рішучості», з його державними корпораціями, зачиненими для зовнішньої конкуренції.


Напередодні візиту Ху Цзіньтао державний секретар США Гілларі Клінтон підкреслила, що в Китаї «порушуються права людини», й обережно натякала на напруження у відносинах: «Америка й Китай сягнули важливого перехрестя, коли вибір наших подальших шляхів... формуватиме траєкторію взаємин. В останні два роки адміністрація президента (Барака) Обами створила можливості для глибшої, ширшої та стабільної співпраці, тож дальший рух залежить від нас обох, щоб від позитивних слів переходити до дієвої співпраці».


Але наскільки впливовим є Ху Цзіньтао, щоб сприяти розрядці напруження? The New York Times висловлює поважні сумніви – адже наступного року компартія може його не переобрати.


Прагненню до співпраці перешкоджають розбіжності


Для Америки Китай – важливий торговельний партнер, але Вашингтон роками безуспішно вимагає від Пекіна дозволу на вільний курс обміну його валюти, замість штучно здешевлювати китайський експорт.


Цими днями Тімоті Гайтнер, міністр фінансів США, попередив: «Якщо Китай не дозволить якомога швидше вільного курсу своєї валюти, він ризикує посиленням інфляції, що ми вже спостерігаємо, а це зашкодить його економічному розвиткові».


Причини напруження у відносинах не лише економічні. Китай відмовляється тримати на короткому налигачі свого клієнта й союзника – Північну Корею у зв’язку з воєнними провокаціями проти Південної Кореї.


Армійське командування, що користується певною автономією у Пекіні, досить стримано приймало цими днями міністра оборони США Роберта Гейтса, який намагався переконати господарів у тому, що «спільні зусилля, співробітництво і діалог... щодо питань безпеки відповідають обопільним інтересам двох держав». Між тим, китайські генерали під час візиту Гейтса провели випробування новітнього винищувача 5-го покоління, не попередивши про це навіть власний уряд у Пекіні.


Єдине, чого досягнув Гейтс там, він сформулював коротко: «Ми рішуче погоджуємося, що для того, щоб запобігти непорозумінням, нерозумінню або прорахункам, дуже важливо, щоб зв’язки військових з військовими були міцними, послідовними і не залежали від напрямків політичних вітрів. США і Китай – дві великі держави світу, і ми визнаємо велику відповідальність і можливості глибшої, ширшої та стабільної співпраці».


Отак на тлі прагнень співпраці відбувається візит китайського лідера до Вашингтона.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9497. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект