Економічним шантажем назвав у понеділок прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс заяву Газпрому про те, що ціну на газ в 2011 році знижено не буде у зв'язку з втіленням цією республікою третього енергетичного пакету ЄС, зазначивши при цьому, що Литва звернеться до Європейської Комісії у зв'язку з позицією газового гіганта.
Минулої п'ятниці заступник голови правління російського газового холдингу Валерій Голубєв повідомив, що Газпром знизив на 15% ціну на газ на 2011 рік для Естонії та Латвії, які взяли на себе зобов'язання збільшити закупівлю газу до докризових обсягів. Стосовно Литви рішення щодо зниження ціни досягнуто не було у зв'язку з обраним цією країною шляхом застосування третього енергетичного пакету ЄС.
У Газпромі зазначають, що всі три прибалтійські країни - Литва, Латвія та Естонія - є замкнутими ринками, і третій енергопакет ЄС надає їм відстрочку, поки не буде створено умови відкритого ринку.
У третьому енергетичному пакеті, схваленому владою ЄС наприкінці 2009 року, міститься вимога надавати третім особам доступ до газотранспортних потужностей. Цей же документ наказує всім країнам Євросоюзу забезпечити поділ бізнесу з продажу і транспортування газу. Офіційно третій пакет набирає чинності в повному обсязі у березні 2011 року, але передбачений адаптаційний період - два роки. Росія вважає необхідними подальше вивчення і доопрацювання третього енергопакету ЄС.
"Подібні дії Газпрому я розцінюю як економічний шантаж", - заявив Кубілюс у понеділок журналістам після наради уряду.
За його словами, реагуючи на цю заяву і на те, що через перенесення європейських директив ЄС в національне законодавство страждають споживачі і бізнес країни, уряд Литви звернеться до Європейської Комісії.
На думку литовського прем'єра, такий "дискримінаційний підхід монополіста до цін на газ для литовських споживачів є великим викликом і для самої ЄК".
"Ми вже не раз публічно говорили, що уряд Литви поділяє позицію ЄК про те, що здійснення третього енергетичного пакету ЄС у довгостроковій перспективі збільшить конкуренцію і призведе до зниження ціни на газ для споживачів", - зазначив прем'єр.
Крім того, Кубілюс заявив, що "литовський уряд тільки прискорить здійснення третього пакета ЄС та проекту будівництва терміналу зрідженого газу, щоб Литва якнайшвидше отримала можливість купувати газ не у єдиного постачальника, і щоб нас неможливо було б шантажувати високими цінами на газ".
|