З 1 січня по 31 червня Угорщина буде головувати в Євросоюзі. Нині прем'єр-міністра цієї країни Віктора Орбана гостро критикують за звуження свободи ЗМІ, несумісне із принципами ЄС.
В Угорщині ухвалили суперечливий закон про ЗМІ, який дозволяє казати про початки переслідування владою в Будапешті вільної думки. Ним передбачено створення контролюючого органу із нагляду за пресою, яким керуватимуть представники правлячої партії. Цьому органу дозволено призначати великі грошові штрафи тим виданням, телеканалам чи онлайн-порталам, які він спіймає на поширенні неправдивої, за його оцінками, інформації.
Європейська громадськість вважає, що прем'єр Віктор Орбан цілеспрямовано згортає свободу слова в Угорщині. Деякі експерти вже говорять про шкоду, яку офіційний Будапешт завдає ЄС. Адже від початку року Угорщина за принципом ротації почне головування в Євросоюзі.
Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан міжнародну критику відкидає. Він і думати не хоче про зміну цього нормативного акту, сказав Орбан. Адже там немає жодного параграфу, який би не відповідав законодавству європейської країни, підкреслив політик. "Я не схильний із тремтячими колінами реагувати на парламентські дебати або на резонанс на Заході",- додав Орбан.
Порівняння із нацистами
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International приєдналась до критиків медійного закону. А угорський письменник Дьордь Конрад порівняв політику Орбана із ранніми часами нацистського режиму в Німеччині. "Це мені дуже нагадує 1933-й, коли націонал-соціалісти прийшли до влади у демократичний, на перший погляд, спосіб",- підкреслив Конрад. Партія "Фідеш", очолювана Віктором Орбаном, на минулих виборах завоювала дві третини місць в угорському парламенті, що дає їй можливість ухвалювати будь-які законодавчі зміни.
Критика європейських країн стає дедалі гучнішою. Чеський міністр закордонних справ Карел Шварценберґ закликав ЄС за найближчої нагоди зробити висновок, що угорський медійний закон суперечить принципам Європейського Союзу. Зі свого боку, голова фракції соціал-демократів у Європарламенті Мартін Шульц сказав, що Угорщина не є гідною головування в ЄС.
Орбан відповів на критику, яка пролунала з боку речника німецького уряду в Берліні. "Що стосується бідної німецької канцлерки, то її втягнули у цю історію",- сказав Віктор Орбан. Вона, за його словами, ніде не казала, що Угорщина не дотримується європейських норм.
Слабка готовність до компромісу
У своєму коментарі на цю тему німецька газета Frankfurter Rundschau робить сумний прогноз щодо головування Орбана в ЄС: "Що зможе приборкувач ЗМІ Орбан сказати про права людини і свободу слова в Білорусі, Росії, Китаї або деінде? Нічого, він не зможе навіть пікнути. На чолі "спільноти цінностей" скоро стоятиме Віктор Орбан – глава уряду, якому начхати на ці цінності і який не може їх правдоподібно представляти."
Щоправда, після гучних протестів Угорщина таки сигналізувала готовність до компромісу. В тому разі, якщо застосування закону буде проблематичним і новий контролюючий орган буде зловживати своїм становищем, закон доопрацюють, сказав лідер фракції "Фідеш" Янош Лазар.
|