США сподіваються, що введення в дію нового договору СНО (START) між США і Росією, ратифікація якого відбулася 23 грудня у Сенаті США, може сприяти зміцненню контролю над звичайними озброєннями, зокрема, дотриманню режиму Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ). Про це у Вашингтоні під час телефонної конференції з журналістами провідних міжнародних видань заявила помічник Державного Секретаря США з питань контролю над озброєннями, верифікації та врегулювання суперечок Роуз Готемюллер.
Вона також нагадала, що після завершення "холодної війни" тисячі ядерних боєголовок знаходилися в Україні, в Білорусі і в Казахстані. Попередній Договір СНО був використаний як механізм для знешкодження та зменшення цих арсеналів, виведення їх з території згаданих країн.
Відповідаючи на запитання кореспондента УКРІНФОРМу у Брюсселі, американський урядовець зазначила, що США "дуже налаштовані" просуватися вперед у виконанні режиму ДЗЗСЄ, і працювати з європейськими союзниками, які є сторонами цього договору, щоб "рухатися у позитивному напрямку".
"Це була одна з головних цілей, які були визначені під час Лісабонського саміту НАТО. Як під час зустрічі союзників, так і під час "російської" частини саміту була поставлена мета просуватися вперед до позитивного рішення навколо виконання режиму ДЗЗСЄ. Ми сподіваємось, що це буде одним з пріоритетних завдань на майбутнє" - зауважила Роуз Готемюллер.
Як відомо, з грудня 2007 року Російська Федерація в односторонньому порядку призупинила власну участь в ДЗЗСЄ.
Договір про звичайні збройні сили в Європі був підписаний у Парижі 19 грудня 1990 року, його учасниками стали 16 держав НАТО та шість країн Організації Варшавського договору. Ця угода ввела кількісні обмеження на п'ять головних видів звичайного озброєння - танки, броньовані машини, артилерію, ударні вертольоти і бойові літаки.
19 листопада 1999 року у Стамбулі учасники Договору підписали Угоду з адаптації ДЗЗСЄ. Країни НАТО не ратифікували адаптований ДЗЗСЄ, що стало підставою для Росії оголосити про фактичний вихід з цього Договору.
|