Саміт Європейського Союзу, який тривав 16-17 грудня у Брюсселі надав Чорногорії офіційний статус кандидата в члени ЄС. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що цей крок є «сильним сигналом щодо наших зобов’язань для майбутнього» Балканських країн.
Статус кандидата є ключовим кроком до членства в ЄС. Чорногорії потрібно буде ще чотири чи п’ять років для того, щоб завершити переговори щодо вступу. Водночас з 4 грудня 2009 року Чорногорія виконує План дій щодо членства в НАТО.
У 2006 році внаслідок референдуму Чорногорія вийшла з федерації з Сербією і стала самостійною державою. Вона є другою після Молдови найбіднішою країною Європи. Економіка Чорногорії базується на туристичній галузі та Подгоріцкому алюмінієвому комбінаті, який належить російському олігарху Дерипасці й виробляє 40% ВВП Чорногорії. Населення Чорногорії становить 685 тисяч осіб, серед яких чорногорці - 43%, серби - 32%. Грошова одиниця - євро.
Нагадаємо, 12 грудня 2008 р. Чорногорія зробила офіційну заяву про плани подати заявку на вступ до Євросоюзу.
30 листопада 2009 р. ЄС скасував візи на в'їзд до Євросоюзу для громадян трьох республік колишньої Югославії: Сербії, Чорногорії та Македонії. З 19 грудня 2009 р. жителі цих країн отримали можливість в'їжджати в 27 країн ЄС без віз. Як повідомлялося, з усіх країн регіоном, найбільш підготовленим до скасування віз виявилася Македонія, яка на той момент мала серйозні економічні проблеми. Там встигли прийняти все необхідне законодавство, у тому числі і щодо боротьби з нелегальною міграцією.
9 листопада ц.р. Європейська Комісія рекомендувала надати Чорногорії статус країни - кандидата в члени Євросоюзу. Європейська комісія позитивно оцінила хід реформ в Чорногорії, проте заявила, що країна повинна зробити подальші кроки в боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.
Разом з тим, Єврокомісія визнала передчасним надання статусу кандидата в члени ЄС для Албанії.
Із восьми країн західних Балкан лише Словенія є членом ЄС. Хорватія майже завершила переговори щодо вступу і очікує на приєднання до ЄС наступного року чи в 2012-му.
|