НОВИНИ

21.12.2010 | Захід засуджує дії влади під час виборів у Білорусі
За матеріалами - Радіо "Свобода"

Вибори в Білорусі не можна визнати вільними і демократичними, заявив на прес-конференції в понеділок у Мінську глава місії тимчасових спостерігачів Бюро демократичних процедур і прав людини ОБСЄ Тоні Ллойд. "Білорусі ще належить пройти великий шлях, щоб виконувати свої зобов'язання в рамках ОБСЄ", - заявив Ллойд.


 


Загальний хід голосування отримав позитивну оцінку спостерігачів. Однак ситуація погіршилася під час підрахунку голосів. "Погану" або "дуже погану" оцінку отримала практично половина ділянок. Ллойд: "Вибори не змогли дати Білорусі того нового початку, якого вона гідна".


 


Він підкреслив, що "арешти кандидатів у президенти і представників громадянського суспільства і грубий розгін демонстрації будуть тим фундаментом, на підставі якого будуть оцінюватися дані вибори". Вечір виборів був затьмарений затриманням практично всіх кандидатів, а також сотень учасників вуличної акції, заявив Ллойд. Ллойд сказав, що очікує відповіді уряду Білорусі на арешт учасників акції.


 


Голова європейської дипломатії Кетрін Ештон засудила репресії проти маніфестантів, які вийшли на вулиці Мінська після президентських виборів у Білорусі. Ештон зажадала негайного звільнення затриманих. "Ештон засудила застосування насильства в післявиборчий час, зокрема побиття і взяття під варту багатьох лідерів опозиції, у числі яких кілька кандидатів у президенти", - йдеться в повідомленні для преси.


 


Голова Європарламенту Єжи Бузек засудив побиття Володимира Некляева в Мінську 19 грудня: "Ця боягузлива атака на беззахисного кандидата в президенти Білорусі є обурливим і ганебним вчинком. Я вимагаю, щоб президент Лукашенко негайно припинив подібні дії міліції і покарав винних. Цей випадок проливає найгірше світло на сьогоднішні вибори в Білорусі. Громадяни Білорусі заслуговують мати демократичну країну. Я висловлюю свою повагу всім тим які борються за досягнення цього мирним шляхом, як пан Некляев. Я бажаю йому швидкого повернення до повного здоров'я".


 


Міністерство закордонних справ Польщі виступило із заявою, в якій засудило "масове побиття і затримання маніфестантів на вулицях Мінська". Жорстокість сил правопорядку неприпустима, - наголошується в заяві. - Особливе занепокоєння викликають випадки, які стосуються побиття та затримання опозиційних кандидатів у президенти Володимира Некляєва та Андрія Саннікова, а також Віталія Римашевського, Миколи Статкевича та Григорія Костусьова". "Ми закликаємо до припинення насильства, негайного звільнення затриманих і пояснення щодо побиття маніфестантів, політиків і журналістів, у тому числі іноземних", - говориться в документі. Про хід та результати президентських виборів у Білорусі МЗС висловиться після того, як свою оцінку дасть місія ОБСЄ, яка "відстежує ситуацію на місці".


 


Коментуючи сьогодні події в Мінську, керівник німецького МЗС Гідо Вестервелле зазначив: "Це неприйнятно, коли кандидатів від опозиції і їхніх прихильників, які хочуть використовувати своє право на свободу вираження думок, переслідують, б'ють, заарештовують". "Я дуже стурбований повідомленнями, які прийшли з Мінська минулої ночі", відзначив Вестервелле у своїй заяві. Глава німецького МЗС заявив, що в ЄС будуть дуже уважно розглядати доповідь ОБСЄ про вибори в Білорусі.


 


У цьому році в листопаді в ході візиту до Мінська німецький міністр і його польський колега Радослав Сікорський зробили безпрецедентний спільне звернення до білоруської влади щодо забезпечення в Білорусі вільних і справедливих президентських виборів. Тим часом німецьке видання Spiegel Online, яке цитує висловлювання Вестервелле, зазначає, що попередні заклики Заходу до Мінська очевидно допомогли небагато.


 


МЗС Литви висловив заклопотаність у зв'язку з діями білоруської влади щодо опозиціонерів, які намагалися провести несанкціоновану акцію в Мінську в день президентських виборів. "Влада Білорусі не забезпечила свободу зібрань громадян Білорусі і застосувала силу проти демонстрантів", - йдеться в заяві МЗС Литви. - "Особливу стурбованість викликають грубі дії силових структур Білорусі у відношенні до кандидатів у президенти від опозиції, представників незалежних ЗМІ, опозиційних активістів, їхні арешти, обшуки в квартирах і офісах представників демократичної опозиції ".


 


Президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв заявляє, що вибори в Білорусі, як і те, що відбувається зараз в цій державі, - внутрішня справа самої Білорусі. "Вибори в Білорусі - це внутрішня справа Білорусі. Те, що там відбувається, це врешті-решт, є внутрішньою справою незалежної держави", - сказав Медведєв у понеділок на прес-конференції за підсумками переговорів з президентом Латвії Валдісом Затлерсом. Медведєв закликав дочекатися офіційних результатів голосування: "Ми виходимо з того, що ці результати повинні відображати суверенну волю народу Білорусі".


 


Місія СНД не знайшла фактів, які б свідчили про порушення виборчого законодавства. Вибори були вільними і демократичними, заявив виконавчий секретар СНД та Голова місії спостерігачів СНД Сергій Лебедєв. Він звернув увагу на те, що у своїх оцінках місія виходила виключно з білоруського законодавства. Він повідомив, що в місії СНД є непорушне правило - при спостереженні за виборами в будь-якій країні орієнтуватися на ті правила виборчого процесу, які встановлені в цій країні. Лебедєв заявив, що в офіційному висновку місія не буде висловлювати своє ставлення до тих подій, які відбулися після того, як закінчилося голосування на дільницях: "Ми висловили про своє негативне ставлення до таких форм протесту в усній формі, але не будемо вносити це в підсумкову звіт місії ".


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект