НОВИНИ

20.12.2010 | Вайра Віке-Фрейберга: «Латвія – це не Північна Ірландія»
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

Днями в Кельні колишньому президенту Латвії Вайрі Віке-Фрейберга вручили премію Конрада Аденауера, першого канцлера ФРН. Нагорода присуджена «залізній леді» Латвії за великий особистий внесок у розвиток демократії в цій балтійській країні. В інтерв'ю Deutsche Welle Віке-Фрейберга розповіла про своє бачення проблем Латвії та відносин з сусідами.
 
Deutsche Welle: Що для вас було найважчим 1998 року, коли ви повернулися з Канади до Латвії, щоб через рік стати президентом?


Вайра Віке-Фрейберга: Це була чудова можливість повернутися на батьківщину після багатьох років життя за кордоном. Звісно, я розуміла, що це рішення вимагатиме концентрації всіх моїх сил і здібностей. І я спробувала зробити все можливе для розбудови демократії і європейської інтеграції Латвії.


DW:  У часи, коли ви були президентом Латвії, тодішній міністр оборони США Дональд Рамсфельд ввів в обіг вислів "нова і стара Європа". Чи справедливий він і зараз?



В.ВФ:  Так, об'єктивно треба визнати, що досі існують економічні відмінності між східною і західною частинами Європи. Наприклад, порівнюючи наукові проекти, які реалізуються на заході і на сході, легко можна побачити, що західні університети конкурентоздатніші, ніж східноєвропейські. Відмінності помітні на всіх рівнях - і в економіці, і в розвитку інфраструктури. Ми працювали 20 років, щоб скоротити розрив, але поки ще рано говорити про успіх.


DW:  Існують і політичні відмінності?


В.ВФ:  Я не думаю, що є політичні відмінності. Просто в демократичній системі існують різні моделі, специфічні для кожної країни. Різні моделі ринкової системи - німецька, скандинавська, британська. Вони всі різні, але базуються на однакових загальних принципах: демократія, права людини, правовій державі. Тільки застосовуються на практиці вони по-різному.


 
DW: А як усередині Латвії проявляються ці відмінності між заходом і сходом, адже вона досі не стала гомогенною, донині існують проблеми, напруження у взаєминах російськомовного населення і латишів?


 
В.ВФ:  Так, але не варто забувати, що це наслідки 50 років військової окупації. Коли російська армія в 1990-і роки покинула Латвію, 20 тисяч осіб, колишніх радянських військових, які стали пенсіонерами, та їхні родини залишилися в країні. Це люди з іншою ідеологією, їхнє розуміння історії принципово відрізняється від того, як її звикли за багато століть розуміти латиші. Але, що цікаво: за довгі роки радянської окупації населення Латвії засвоїло принципи мирного співіснування. Люди разом працюють, поруч живуть. 20 відсотків сімей - це так звані «змішані шлюби». Тому навряд чи можна говорити про напружені відносини. Це не ті проблеми, які існують, наприклад, в Північній Ірландії.


DW: Як ви оцінюєте роль Росії в Латвії? Це конкурент, чи партнер?


В.ВФ:  З моменту отримання незалежності ми завжди сподівалися, що Росія стане для нас важливим партнером. І вона є таким партнером. Перш за все економічним. Ми є споживачами газу, нафти з Росії. Ми підтримуємо тісні зв'язки у сфері мистецтва. Багато музикантів та діячі культури виступають в Москві, Санкт-Петербурзі. Але політичні відносини могли б бути і кращими. Тільки зараз, вперше за 20 років президент Латвії отримав запрошення відвідати Москву з офіційним візитом. 20 років в сусідів не було таких контактів на вищому рівні. Шкода. Але це був не наш вибір, Росія так вирішила.





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект