Президент США Барак Обама закликав сенат ратифікувати договір з Росією про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО), оскільки цей крок, на його думку, буде сприяти збереженню провідних позицій США у світі.
Обама присвятив цьому питанню своє суботнє звернення до нації по радіо і через Інтернет.
"Без якнайшвидшого схвалення СНО ми ризикуємо підірвати американське лідерство у всьому світі не тільки в питанні про нерозповсюдження ядерної зброї, а й щодо низки інших проблем. Ратифікація таких договорів, як СНО, не означає просто перемогу для нашої адміністрації або якої-небудь партії. Вона має пряме відношення до безпеки Сполучених Штатів Америки", - сказав Обама сьогодні, 18 грудня.
Документ, підписаний президентами Росії та США під час квітневого саміту в Празі, передбачає зменшення кількості ядерних боєголовок у двох країнах до 1550 протягом семи років.
У Вашингтоні немає впевненості, що сенатори закінчать обговорення і затвердження СНО до різдвяних канікул. У новому році в складі Конгресу буде більше республіканців, і перспективи ратифікації договору стануть ще більш туманними.
"Кожна хвилина наших зволікань з договором - це хвилина, коли наші інспектори не перебувають на російських ядерних об'єктах, - сказав президент у зверненні. - Пора довести справу до кінця".
Перший день дебатів у сенаті щодо ратифікації СНО 16 грудня завершився без видимих результатів. Демократи заявили про необхідність якомога швидше ратифікувати договір.
Деякі республіканці, втім не бачать такої необхідності і закликають продовжити обговорення СНО в січні. Вони висловлюють побоювання, що договір може перешкодити модернізації американського ядерного арсеналу.
Найбільш високопоставлений республіканець у сенатському Комітеті з розвідки Кіт Бонд розкритикував договір те, що він "дає Росії право голосу у прийнятті нами рішень щодо ракетної оборони".
На початку грудня колишні Держсекретарі США на прохання Обами закликали республіканців у сенаті підтримати договір. У грудні аналогічне звернення зробив і екс-президент США Джордж Буш.
Російська Держдума заявила, що схвалить СНО лише після того, як його затвердить американська сторона.
|