У США триває обговорення нового договору про СНО: республіканці наполягають на тому, щоб в документі не було ув'язки договору і американської системи ПРО, демократи намагаються переконати опонентів, що у разі ухвалення угоди Вашингтон не буде відмовлятися від планів розміщення елементів протиракетної оборони в Східній Європі.
Президент США Барак Обама відправив листи лідерам партій Гаррі Ріду і Мітчу Макконнелу з підтвердженням того, що США буде продовжувати розвиток програми системи ПРО в Європі і договір по СНО жодним чином не може перешкодити цьому.
Суперечка почалася через поправку, запропоновану сенатором від Арізони, колишнім кандидатом у президенти Джоном Маккейном - вона передбачає зміну преамбули договору з Росією в тій частині, де йдеться про зв'язок СНО і ПРО.
"Росія намагається змусити США вибирати між протиракетною обороною і договором. У такому випадку я вибираю протиракетну оборону", - цитує РИА Новости сенатора-республіканця Джона Баррассо.
У відповідь демократ Джон Керрі звинуватив своїх опонентів у тому, що під час дебатів за договором про СНО республіканця "борються з примарою". "Весь цей спір, який ведеться вже кілька днів, стосується фраз, які не є юридично зобов'язуючими", - пояснив Керрі.
У підсумку 59 сенаторів висловилися за збереження документа в незмінному вигляді і тільки 37 підтримали Маккейна. У разі зміни преамбули текст договору знову потрібно було б направити для затвердження російському керівництву і це відклало б ухвалення документа на невизначений термін.
У той же час позиція США щодо ПРО у Східній Європі також загрожує договором про СНО - сторони мають право вийти з нього в разі, якщо відчувають загрозу своїй національній безпеці. Росія сприймає елементи ПРО поблизу своїх кордонів саме так.
Якщо Сенат не встигне проголосувати за договором у цю сесію, то процес його прийняття може затягнутися - в січні Сенат відновить роботу в зміненому складі. У ньому позиції демократів істотно послабшають, адміністрації США доведеться залучити на свій бік як мінімум 14 республіканців.
У свою чергу Росія може ратифікувати договір про СНО до кінця поточного року - такого розвитку подій не виключають у російському МЗС.
|