НОВИНИ

15.12.2010 | Генерал Ярузельський знову поділив поляків
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У Польщі у вівторок відзначали 40-річчя «Грудня-70», тобто масового повстання польських робітників проти комуністичної влади. Згадуючи про ці трагічні події, частина польських політиків вимагає від влади покарати винних у кривавих репресіях проти повсталих. Вони нагадують, що один із чільних представників польської комуністичної влади Войцех Ярузельський дотепер спокійно живе у Варшаві.


 



Коли у грудні 1970 року польська комуністична влада різко підняла ціни на продукти першої необхідності, у багатьох містах на знак протесту розпочалися робітничі страйки та демонстрації. Перелякана влада кинула на беззахисних робітників армію та поліцію. Під час придушення повстання загинуло майже 100, а поранень зазнали понад тисячу осіб.


Нагода покарати винних за злочин 70-го року появилася щойно в демократичній Польщі. Судовий процес над групою колишніх високопосадовців комуністичної ПНР, підозрюваних у скоєнні цього злочину, розпочався ще 15 років тому й триває дотепер. Один із головних обвинувачуваних – нині 87-річний генерал Войцех Ярузельський. Варто зазначити, що проти Ярузельського триває ще один багаторічний судовий процес, де розглядається справа запровадження у Польщі воєнного стану в грудні 1981 року.


Ярузельського реабілітовують?


40-річчя спалаху робітничого повстання стало приводом до бурхливих дискусій щодо подальшої долі Войцеха Ярузельського. Ярослав Качинський, лідер найбільшої польської опозиційної партії «Право та справедливість» на спеціально скликаній прес-конференції звинуватив теперішню польську владу у спробі реабілітувати Ярузельського. Він гостро критикує президента Броніслава Коморовського, який нещодавно запросив комуністичного генерала до участі в засіданні Ради національної безпеки та оборони.


«Запрошення на засідання важливого державного органу когось, проти кого відкриті дві кримінальні справи, причому результатом однієї може бути 10 років ув’язнення, а другої – довічне ув’язнення – це своєрідна форма реабілітації. Це опосередкована, та все ж реабілітація», – наголосив Ярослав Качинський.


Він також зауважив, що запрошення Ярузельського до президентського палацу – це сигнал для прокурорів не ухвалювати рішень про відповідальність осіб, які творили комуністичний репресивний апарат. Опозиціонер висловив здогад, чому аж так довго тривають два судові процеси проти Ярузельського. Мовляв, екс-генерал має інформацію, котра може скомпрометувати впливових польських політиків. Качинський нагадав слова Ярузельського про те, що той володіє інформацією, після оприлюднення якої в декого з польських політиків «німби позлітають».


Відповідь Качинському з президентського палацу не забарилася. Як заявив Броніслав Коморовський, він на собі відчув, що таке комуністичні репресії, тож ілюзій щодо Ярузельського немає. Запрошення екс-генерала на засідання Ради національної безпеки й оборони Коморовський пояснив тим, що хоче покласти край так званій польсько-польській війні, тобто внутрішньополітичному протистоянню, що роз’їдає суспільство.


Чи можна вірити генералу?


Тим часом, як виникає з даних опитувань громадської думки, пересічні поляки поділені в своїх оцінках діяльності Ярузельського. 33 відсотки населення негативно оцінюють його рішення про введення у Польщі воєнного стану. Представники таких переконань провели пікетування під варшавським помешканням генерала. Вони протестували проти участі Ярузельського в Раді національної безпеки й оборони. Учасники акції протесту прочитали вголос довжелезний список жертв комуністичних репресій й виклали під вікнами генерала хрест зі свічок.


Проте симптоматично, що понад 40 відсотків опитаних поляків вважають, що введення Ярузельським воєнного стану в 1981 році було виправданим. Вони погоджуються зі словами самого генерала, котрий твердить, що оголошуючи в Польщі воєнний стан, вберіг тим самим країну від вторгнення радянської армії. Цікаво, що з таким твердженням категорично не погоджуються історики польського Інституту національної пам’яті. Дослідники недавнього минулого вважають, що насправді у 1981 році Радянський Союз не готувався до збройної інтервенції в ПНР, тож Ярузельський вводить співвітчизників в оману.


Як сказав Броніслав Комровський, генерал Войцех Ярузельський уособлює ті розподіли, що пролягають через польське суспільство.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект