Ісландія домовилася з Великобританією та Нідерландами про компенсацію коштів, витрачених цими країнами на виплати своїм громадянам, які втратили вклади після банкрутства ісландського банку Landsbanki і його інтернет-підрозділу Icesave в жовтні 2008 року.
Про це повідомляє сайт Британської телерадіомовної корпорація Бі-бі-сі з посиланням на голландське міністерство фінансів.
Угоду повинні тепер схвалити парламент і президент Ісландії.
Виплати почнуться в 2016 році і завершаться до 2046 року. Вони будуть здійснюватися за фіксованою відсотковою ставкою у 3% - Нідерландам, і 3,3% - Великобританії.
Раніше ісландці відхилили на референдумі проект угоди про виплати за ставкою 5,6%.
Нідерланди отримають 1,3 мільярда євро. У заяві голландського Мінфіну при цьому не вказується, скільки отримає уряд Великобританії, який відшкодував британським вкладникам більше 2 мільярдів фунтів стерлінгів (близько 2,4 мільярда євро).
Найбільший банк Ісландії, Landsbanki, у 2006-2008 роках залучив значні депозити в рамках програми, яка пропонувала вкладникам з Великобританії та Нідерландів відкрити накопичувальні рахунки з надзвичайно вигідною для Європи річною ставкою відсотка - 5,0%, яка згодом була підвищена до 5,25% .
Однак у жовтні 2008 року Landsbanki зіткнувся зі значними фінансовими труднощами у зв'язку з розгортанням світової економічної кризи, оголосив себе банкрутом і перейшов під державний контроль. Діяльність банку припинили, і понад 400 тисяч вкладників протягом шести-восьми тижнів не могли зняти свої кошти з рахунків. У результаті, за оцінками експертів, клієнти банку втратили від 3,8 до 5 мільярдів євро.
Великобританія відповіла на це жорсткою заявою на адресу влади Ісландії і застосувала антитерористичне законодавство для заморожування активів Landsbanki в Сполученому Королівстві. Відносини між двома країнами різко ускладнилися.
Питання про виплати становить величезну важливість для влади Ісландії, зокрема тому, що суперечки з Великобританією та Нідерландами раніше стали причиною відстрочення надання країні фінансової допомоги з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ).
У свою чергу, Єврокомісія попереджала, що відмова від виплати компенсацій вкладникам ісландських банків може мати негативні наслідки для амбіцій Ісландії щодо членства в Євросоюзі.
|