НОВИНИ

03.12.2010 | США хочуть розмовляти з Іраном без посередників
Джерело - Голос Америки

Після публікації сайтом Wikileaks документів про прагнення лідерів арабських країн схилити США до війни проти Ірану, представники адміністрації США заявили, що Америка хоче діалогу з Іраном без посередників.


Так у середу представники Обами заявили, що економічні санкції завдали відчутного удару по Ірану і, що Сполучені Штати нині надзвичайно зацікавлені у прямому діалозі з Іраном.


Водночас іранський президент Махмуд Ахмадінеджад дав зрозуміти, що готовий до перемовин з переговорною групою, до якої входять США, Китай та Росія. Зустріч проходитиме на наступному тижні у вівторок та середу в Женеві, де сторони вже зустрічались два роки тому.


Головне питання порядку денного – ядерна програма Ірану, скорочення якої президент Ірану Ахмадінеджад категорично відмовляється обговорювати.


Експерт із відносин з Іраном, Джеймс Доббінс каже, що більшість іранців підтримують цю позицію свого президента:


«Опитування свідчать, що більшість ймовірно підтримує ядерну програму. Мовляв, більшість сусідів Ірану мають ядерні озброєння: Пакистан, Індія, Сполучені Штати і Росія. То ж іранці думають, чому Ірану, потужній силі в регіоні, відмовляють у праві мати ядерні озброєння».


Втім, сусідні з Іраном країни побоюються ядерних амбіцій цієї країни. Про це свідчить опубліковане Wikileaks дипломатичне листування, яке вказує на те, що арабські лідери просять у США військової допомоги для стримання Ірану.


Експерт із відносин з Іраном Центру Стімсона, Еллен Лейпсон, вважає, що витік інформації не обов’язково матиме негативні наслідки:


«Адже таким чином Іран дізнався, що його найближчі сусіди звертаються до США, як сторонньої сили, що може захистити їх. У свою чергу Іран не бажає потужної присутності США в регіоні».


Із закликом Еллен Лейпсон до дипломатичного вирішення проблем погоджується і радник Білого дому з питань безпеки Денніс Росс. За його словами, президент Обама вже тривалий час шукає прямих контактів з Іраном:


«Протягом 30 років посередники викладали іранцям своє бачення того, що думають США, ті ж посередники переказували думки іранців нам. Зараз ми прагнемо змінити ситуацію і шукаємо прямих контактів з Іраном».


Тож напередодні зустрічі у Швейцарії сторони переговорів повні очікувань. Наприклад, Іранці – на думку Еллен Лейпсон – можуть сподіватися, що якщо вони підуть на співпрацю, санкції щодо Ірану буде послаблено, або навіть знято.


Санкції завдали потужного удару по Ірану. Аналітики кажуть, що економіка країни в жалюгідному стані. З відповідною заявою у середу до Конгресу США звернувся Стюарт Левей заступником держсекретаря США із фінансової розвідки:


«Загальний ефект санкцій – ізоляція Ірану від міжнародної фінансової системи. Іран не має доступу до фінансових послуг поважних банків і стикається із усе більшими проблеми при проведенні операцій із доларами або євро».


Експерти заявляють, що санкції завдають удару по застарілій енергетичній інфраструктурі Ірану та фінансовому сектору. Вони також зазначають, що стан економіки Ірану – однією з найбільших у регіоні – не можна ігнорувати.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 903. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект