Те, про що кілька років вели переговори Україна і Європейський Союз, станеться в понеділок, 22 листопада. На саміті в Брюсселі буде представлено план дій, виконання якого може призвести до скасування віз.
Сумнівів більше немає. На саміті в Брюсселі 22 листопада керівництво Європейського Союзу оприлюднить план дій, розроблений Європейською Комісією за дорученням Ради ЄС. Про це Deutsche Welle повідомили у прес-службі президента Європеської Ради Германа Ван Ромпея, який прийматиме президента України Віктора Януковича в Брюсселі.
«У цьому плані дій будуть певні конкретні передумови, і це буде завданням української сторони цим займатися, наприклад, питаннями безпеки, запроваджувати безпечні паспорти, покращувати контроль на кордоні й так далі», - сказав заступник речника голови Ван Ромпея Хесус Кармона. За його словами, ідеться про можливість скасування візового режиму в середньостроковій перспективі. Він назвав оприлюднення цього документу «найбільш конкретним» результатом саміту.
За словами речника, ідеться про схожий план дій, який свого часу був розроблений для балканських країн, таких як Сербія чи Боснія, візовий режим з якими було недавно скасовано. Але є одна суттєва відмінність.
«У Сербії та Боснії трохи інша ситуація. Європейський Союз більше долучається до допомоги цим країнам, щоб досягти поставлених цілей. Україна має сама впоратися», - сказав речник Ван Ромпея.
Німеччина готова підтримати Україну
Він також підтвердив, що раніше проти оприлюднення плану дій щодо безвізового режиму з Україною виступали кілька західноєвропейських країн, у тому числі – Німеччина. «Вони були проти цього плану дій, - сказав речник, - але тепер їхні застереження знято».
А ось що повідомили українській редакції Deutsche Welle у прес-службі міністерства закордонних справ ФРН у Берліні:
«На саміті ЄС-Україна українській стороні має бути передано так званий план дій з лібералізації візового режиму. Цей план містить технічні передумови, які Україна має виконати, перш ніж буде скасовано візовий режим для її громадян щодо перебування в Шенгенському просторі (до трьох місяців). Це залишається проголошеною довгостроковою метою.
Федеральний уряд брав інтенсивну участь у переговорах щодо плану дій і вітає, що результат може бути презентований українській стороні на саміті. Тепер залежить від України, з яким завзяттям та якою швидкістю вона втілюватиме необхідні реформи. Ми будемо її за можливості в цьому підтримувати».
Водночас у Брюсселі наголошують, що план дій не несе в собі автоматизму, тобто навіть у разі виконання всіх вимог з боку української сторони, останнє слово щодо безвізового режиму буде за ЄС.
Науковий директор київського Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко припускає, що Україна може отримати безвізовий режим з Європейським Союзом через 5-10 років. «Якщо виконати всі вимоги, максимально чітко та ясно продемонструвати це, і не просто здійснювати тиск, вимагаючи справедливості, показати, що Україна досягла прогресу, в такому випадку ЄС буде важко говорити «Ні».
За словами Сушка, після оприлюднення плану дій все залежатиме від України – чи зможе воно швидко внести зміни в законодавство. За наявності політичної волі, припускає Сушко, це можна зробити швидко.
|