Голова комітету Держдуми РФ з енергетики Юрій Ліпатов заявив, що дії України підштовхнули Росію до прийняття рішення щодо будівництва газопроводів "Північний потік" і "Південний потік".
Він повідомив, що сьогодні представники делегації комітету Верховної Pади з питань паливно-енергетичного комплексу на зустрічі з російським парламентаріями вкотре відзначили, що Україна хотіла б брати участь у газотранспортній системі Європи, незважаючи на будівництво "Північного" і "Південного" потоків.
Ліпатов підкреслив, що ці газопроводи "не спрямовані проти газотранспортної транзитної системи України".
"Хоча прямо повинен сказати: коли був останній скандал, жахливо, коли східноєвропейські держави мерзли, ми бачили замерзаючих дітей в дитячих садах. Це було питання моралі влади. Те, що сталося, завдало удару по репутації і України, і Росії", - говорить Ліпатов.
Він зазначив, що після цього випадку "Росія втратила довіру до України як країни-транзитера і змушена була шукати шляхи прямого постачання газу до Європи".
"Вчора був Ющенко, сьогодні Янукович, але ми, безумовно, задаємося питанням: ви здатні тримати владу 15-20 років? А якщо прийде завтра інший Ющенко, ми так і будемо бігати туди-сюди? Варіантів ніяких не немає", - відзначив російський парламентарій, кажучи про будівництво газопроводу "Північний потік".
Представник Держдуми нагадав, що по "Північному потоку" 2011 року газ уже піде до Німеччини.
"Але вас ні в якому разі не повинно лякати те, що Росія прийшла до того рішення. Хоча, звичайно, своїми діями Україна до цього підштовхнула", - сказав Ліпатов, звертаючись до колег з української делегації.
Як відомо, Україна неодноразово пропонувала Росії відмовитися від будівництва газопроводу "Південний потік", а замість цього модернізувати свою газотранспортну систему.
Газопровід "Південний потік" довжиною близько 900 км пройде по дну Чорного моря з Новоросійська в болгарський порт Варна в обхід України.
Його реалізацією займається російський "Газпром", італійська ENI і французька EdF.
По газопроводу, продуктивність морської ділянки якого складе 63 млрд. кубометрів на рік, з 2015 року має експортуватися близько 35% загального обсягу поставок російського газу в Європу.
Газопровід "Північний потік" прокладуть по дну Балтійського моря від Росії до Німеччини.
Його довжина складе 1220 км. Tрубоукладальні роботи на першій лінії завершаться в 2011 році, тоді ж плануються перші поставки газу.
Пропускна здатність лінії повинна становити 27,5 млрд. кубометрів на рік.
За допомогою нового газопроводу Росія має намір постачати газ до Німеччини, звідки його можна транспортувати в Данію, Нідерланди, Бельгію, Великобританію, Францію та інші країни.
|