Лише на підтримку банківської системи Дубліну терміново потрібні 50 мільярдів євро. Тим часом через зростання ризиків позики для Ірландії на міжнародних фінансових ринках стають дедалі дорожчими. Однак ірландський уряд вагається: чи брати гроші саме зараз? Міністр фінансів країни Браян Леніген заявив, що досі офіційної заявки на допомогу ЄС Ірландія не подавала. «Звісно, розвиток ситуації протягом останніх тижнів не був позитивним для Ірландії. Але я хочу наголосити: до середини наступного року ірландська держава забезпечена фінансами повною мірою. Хоча на фінансових ринках доводиться важко», - визнає ірландський урядовець.
На вибори - із протягнутою рукою?
Причиною вагань Дубліна щодо кредитів називають парламентські вибори, які відбудуться наприкінці листопада. У розпал передвиборної кампанії уряд не хоче виглядати жебраком, кажуть оглядачі. Натомість партнери Ірландії по єврозоні наполягають – вони зацікавлені у стабільності єдиної європейської валюти. Невизначеність ірландського уряду непокоїть фінансові ринки і лише посилює тиск на євро. Уряди країн єврозони стурбовані тим, що в разі подальшого загострення ситуації навколо боргів Ірландії проблеми з фінансуванням бюджетного дефіциту виникнуть в інших «проблемних» країн – Португалії та Іспанії.
Європейський Союз і Міжнародний валютний фонд направлять до Дубліна експертну місію, яка узгодить з урядом Ірландії деталі угоди про фінансову допомогу. Про це під час зустрічі у Брюсселі повідомив єврокомісар з валютних питань Оллі Рен. «Експерти все підготують на той випадок, якщо Ірландія проситиме допомогу», - сказав Рен у вівторок увечері. За його словами, щойно до Брюсселя надійде відповідний сигнал, гроші за п’ять-вісім днів будуть на рахунках уряду у Дубліні. Кошти надаватимуться з екстреного фонду єврозони, в якому, включно з ресурсами МВФ, зарезервовані 750 мільярдів євро.
Питання лічених днів
Партнери по єврозоні підганяють ірландців, які не можуть визначитися щодо нагальності кредитів. «Ірландський уряд має сформулювати однозначну позицію протягом наступних днів», - заявив голова Єврогрупи Жан-Клод Юнкер. Відповідь буде вже за кілька днів, переконана міністр фінансів Франції Кристін Лагард.
Затягування питання про допомогу Ірландії може дорого коштувати. Недовіра фінансових ринків до платоспроможності Дубліна небезпідставна. Уряд видав небачені державні гарантії на порятунок банків країни. Лише Anglo Irish Bank уряд «підстрахував» на 350 мільярдів євро. Тим часом дефіцит ірландського бюджету сягнув 32 відсотків. Це удесятеро більше, ніж дозволено Пактом стабільності єврозони.
|