Повага до спільних цінностей, зокрема прав людини, демократичних принципів та верховенства права є підвалиною відносин між ЄС та Україною. Україна набула досвіду проведення виборів у відповідності до зобов'язань перед ОБСЄ та міжнародних стандартів. Зокрема, нещодавнім прикладом цього були президентські вибори, які відбулись у лютому 2010 року.
На тлі цього Кетрін Ештон стурбована повідомленнями від низки місій спостерігачів щодо порушень під час проведення місцевих виборів 31 жовтня. Вони переважно пов'язані з виборчим законодавством та організацією виборчого процесу. Вони підривають суспільну довіру до виборчого процесу та до подальшого зміцнення демократії в Україні.
Кетрін Ештон вітає готовність, висловлену Президентом Януковичем, зробити висновки з місцевих виборів і здійснити кроки для ухвалення Виборчого кодексу. Виборча реформа має бути проведена прозоро та із залученням широкого кола суб'єктів. Крім того, необхідно забезпечити, щоб виборче законодавство було ухвалено задовго до проведення парламентських виборів. Якщо зміни до законодавства про вибори ухвалюються незадовго до початку виборчого процесу, це робить неможливим належну підготовку до процесу і суперечить міжнародним нормам і найкращим взірцям.
ЄС готовий підтримувати Україну в запровадженні найважливіших демократичних реформ і нагадує, що надавав підтримку проекту з розробки Виборчого кодексу згідно з європейськими стандартами, здійсненого за експертної підтримки ОБСЄ.
Кетрін Ештон уважно слідкуватиме за завершенням виборчого процесу, в тому числі за підрахунком та зведенням результатів, розглядом скарг і апеляцій, який має здійснюватися ґрунтовно і неупереджено, а також за оголошенням остаточних результатів.
|