НОВИНИ

29.10.2010 | Лідери ЄС дали зелене світло на безпрецедентне реформування єврозони
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Після грецького боргового фіаско лідери ЄС заповзялися зміцнити єдину європейську валюту. Аби зробити її більш резистентною до криз, вони зголосилися внести деякі поправки до основоположної угоди ЄС.


 


Дебати на саміті глав держав і урядів ЄС напередодні були запеклими і тривали впродовж восьми годин аж до пізньої ночі. Утім, не безрезультатно. Лідери ЄС досягли принципової згоди щодо безпрецедентної досі перебудови європейського валютного союзу та створення механізму фінансової стабільності єврозони. Заради цього вони зголосилися також внести певні зміни до Лісабонської угоди – основоположного договору спільноти.


Битву за євро поки що виграли


Як повідомила в ніч на п’ятницю федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель, було досягнуто компроміс, який уможливлює створення антикризового стабілізаційного фонду для єврозони до 2013 року. «Усі були одностайні в тому, що потрібно виробити тривалий кризовий механізм. І всі були згодні, що цей механізм мають створити країни-члени ЄС. Усі також погодилися, що для цього необхідно зробити певні поправки до Лісабонської угоди», - зазначила Меркель.


«На даному етапі ми виграли битву за євро, але проблеми, звісно, все ще залишаються», - наголосив президент ЄС Герман Ван Ромпей. Саме його спільно з Європейською Комісією уповноважено розробити відповідні поправки й пропозиції до наступного саміту глав держав та урядів ЄС, що пройде у грудні. Новий кризовий механізм можна буде застосовувати лише тоді, коли під загрозою опинятиметься ціла єврозона. Водночас положення про те, що країни ЄС не повинні перебирати на себе борги інших членів спільноти залишиться без змін.


Санкції будуть, але без втрати права голосу


Ангела Меркель зазначила, що дуже задоволена досягнутим компромісом: «Я можу лише сказати від імені Німеччини, що у найважливіших пунктах нам вдалося просунутися значно вперед». Водночас спільна ініціатива Меркель і французького президента Ніколя Саркозі – позбавляти невиправних бюджетних грішників права голосу в ЄС – наразилася на гостру критику інших, насамперед невеликих країн-членів спільноти. Утім, Ван Ромпей таки вніс таку опцію на перевірку.


Лідери ЄС затвердили також жорсткіші заходи щодо бюджетних боржників, ухвалені минулого тижня на рівні міністрів фінансів та економіки ЄС. Вони передбачають посилений контроль за макроекономічними рішеннями країн-членів спільноти і санкції проти порушників бюджетної дисципліни. Приміром, уперше в якості превентивного заходу можна буде застосовувати санкції у формі блокування банківських депозитів ще до того, як країна перевищить допустимий рівень бюджетного дефіциту у 3 відсотки.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1565. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект