Проект передбачає будівництво причалу для атомного авіаносця, системи протиракетної оборони, навчальних полігонів та розширення вже наявної на острові авіабази. Він стане найбільшою інвестицією у військову базу в західній частині Тихого океану з часів Другої світової війни та найбільшим проектом з розвитку військово-морської інфраструктури за останні десятиліття.
Зараз на остові військовослужбовці США розташовуються в основному на авіабазі Андерсен та воєнно-морській базі Апра-Харбор.
Тим часом жителі Гуаму побоюються, що будівництво завдасть шкоди екосистемі острова та його економіці, заснованій на туризмі. Розрахунки показують, що після початку будівництва населення острова зросте майже на 50% (зараз на Гуамі проживає 173 тис чоловік). Після закінчення будівництва на базі буде розквартировано 19 тис морських піхотинців, яких переведуть з японського острова Окінава, де американські війська стали непопулярними.
Американське Агентство з захисту довкілля (EPA) попередило, що будівництво може викликати серйозну нестачу води на острові. Крім того, роботи з поглиблення дна можуть пошкодити 71 акр (майже 300 кв м) коралових рифів. Отож будівництво бази може "збільшити нинішні неякісні екологічні умови на Гуамі".
На думку експертів, в даний час Китай не здатний кинути виклик американській перевазі в Тихому та Індійському океанах. Тим часом країна протягом останнього десятиліття значно розширила свій флот, прагнучи утримати американців від військового втручання у можливому конфлікті з Тайванем, який Пекін вважає своєю територією. Крім того, нарощування Китаєм морських сил викликано бажанням забезпечити морські шляхи, що йдуть з Близького Сходу, звідки до 2035 року Китай буде імпортувати приблизно 70-80% споживаної країною нафти, постачання якої можуть бути порушені у разі військового конфлікту.
|