НОВИНИ

25.10.2010 | Бельгія на межі розпаду
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Політичні партії Фландрії і Валлонії досі не можуть дійти згоди щодо майбутнього державного устрою Бельгії. За умов, коли немає згоди, а точніше навіть бажання знайти спільні точки дотику, формування урядової коаліції не видається можливим. «Я думаю це дуже серйозно і безпрецедентно. Подібного я не пам’ятаю», - каже перехожий у Брюсселі. «Гадаю, нам краще розколоти країну навпіл», - каже інша мешканка столиці.

«Клінічна смерть»

Ці настрої нині сильні в Бельгії, як ніколи. Перемогу на останніх виборах здобула партія "Новий фламандський альянс", очолювана Бартом де Вевер, яка виступає за повну автономізацію Фландрії, не має наміру йти на поступки франкофонам у будь-яких, навіть найдрібніших питаннях. Валлони, передусім Соціалістична партія, яка здобула найбільшу кількість голосів у франкомовній частині країни, зі свого боку, не можуть дозволити собі погодитися з вимогами фламандців, тому що це автоматично буде свідченням їхньої політичної слабкості. 

 Одним з найбільш критичних моментів стало обговорення перегляду закону щодо фінансування регіонів. Фламандці наполягають на отриманні для себе повної податкової автономії, що звільнить їх від значних виплат у федеральний бюджет. Франкофони ж з такою постановкою питання не згодні, оскільки тоді позбавляються масштабних уливань у свою соціальну систему з федерального бюджету. За умов, коли Валлонія і так переживає складні часи, таке скорочення фінансування і дотацій може мати негативні наслідки для мешканців регіону. За всіма ознаками міжпартійний переговорний процес зайшов у глухий кут. Деякі місцеві політики називають ситуацію «комою» або «клінічною смертю» Бельгії.

Монархія вже не консолідує

Бельгійська монархія традиційно виступала в якості основної консолідуючої сили. Але сьогодні король Альберт Другий вже не має важелів, здатних змусити фламандців і валлонів домовитися про будь-що. 

 Політичні партії, які претендують на формування урядової коаліції, а їх загалом сім, так і не змогли домовитися.  Та якби проблема полягала б лише в політичній кризі – це півбіди, кажуть мешканці країни. Ідеться про те, що нездатність валлонських і фламандських політиків домовитися між собою може спричинити розкол країни. Про це вже вголос говорять і франкофони, і фламандці. На початку цього тижня також лідер соціалістів Еліо Ді Рупо, який раніше палко виступав за збереження єдності Бельгії, побіжно згадав про можливість розділу Бельгії на дві незалежні держави: Фландрію з одного боку і Бельгію – з іншого, яка включатиме брюссельський регіон і Валлонію. Цей сценарій уже не виглядає сюрреалістичним.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект