Населення Франції, як і в інших західноєвропейських країнах, стає старішим. Грошей для виплат пенсій стає дедалі менше. У липні французький уряд ухвалив цілу низку заходів, мета яких – знизити навантаження на пенсійну систему. Головна зміна стосується підняття віку від 60 років до 62. Нововведення стосується всіх, хто народився після 1950 року. Щоправда, запроваджуватимуть його поступово. Повною мірою нововведення почне діяти для всіх від 2018 року. Винятки передбачені для робітників із вадами здоров’я.
Пального бракує на кожній четвертій АЗС
Щоб отримати повну пенсію, французам доведеться платити внески до пенсійного фонду щонайменше 41,5 рік, тобто на один рік довше, ніж зараз. Якщо хтось сплачував менше, зможе піти на пенсію в 67 років. Реформа серед іншого передбачає підняття внесків до пенсійного фонду, ускладнення процедури дострокового виходу на пенсію та інші заходи.
За кілька днів до голосування у Сенаті, другій палаті парламенту у Франції, поновилися масові протести. За даними профспілок, у вівторок на вулиці французьких міст вийшли 3,5 мільйона людей. Вони блокують роботу аеропортів та залізниці, а також автозаправочні станції. Через це у Франції забракло бензину та дизельного палива. Повідомляється, що пального забракло на кожній четвертій заправці в країні. Президент Франції Ніколя Саркозі заявив, що не буде йти на поступки демонстрантам. У середу для розблокування автозаправок було залучено поліцію. Активну участь у протестах бере молодь. Підлітки підпалюють машини та сміттєві баки, нагадуючи про масові заворушення у передмістях Парижа кілька років тому. За даними освітньої профспілки, у Франції заблоковано роботу 600 шкіл. Міносвіти назвало втричі меншу цифру.
Уряд Франції уже скасовував закон
Тим часом питання, чи можна зупинити пенсійну реформу, залишається відкритим. Сенат має затвердити її найпізніше цього тижня, а наступного тижня остаточне слово має сказати парламент. Уряд сподівається, що принаймні молодь братиме меншу участь в акціях протесту, бо в п’ятницю, 22 жовтня, у Франції починаються шкільні канікули. Хоча оглядачі припускають, що навіть у разі ухвалення закону, протести триватимуть. У середині 1990-х років під тиском суспільства уряд Франції скасував уже ухвалений закон. Але оглядачі в Парижі кажуть, що президент Саркозі не може собі дозволити скасувати пенсійну реформу. Він проголосив її центральним пунктом свого терміну при владі й не хотів би, щоб ця тема затьмарила йому виборчу кампанію 2012 року.
|