Україна зацікавлена в розширенні двосторонніх відносин у всіх сферах, пише журналіст Тетяна Івженко в статті, яку публікує Независимая газета .
Київ збирається відновити зв'язки з Грузією
army-guide.com
Президент України завершує процес об'єднання і підпорядкування сфери експорту зброї та військової техніки. Попутно Віктор Янукович може вирішити низку політичних завдань, усунувши багатьох противників за допомогою розслідування зловживань у цій галузі за помаранчевої влади. Такого висновку доходять українські експерти, коментуючи інформацію про те, що Генпрокуратура країни почала перевірку поставок українських ракет до Грузії в 2005 році.
Про це вчора повідомила українська газета День. Раніше ЗМІ згадували про те, що державна компанія Укроборонсервіс у співпраці з приватним українсько-російським СП "Параллакс" викупили у Міноборони і технічно підготували до наступного продажу півсотні зенітних керованих ракет. Вони використовуються для комплексів Бук-М1 і Бук-М1-2.
Деталі розслідування зберігаються в таємниці, хоча вже стало відомо, що зловживання пов'язані в основному з невідповідністю ліцензії комерційної структури даного виду діяльності і з фінансовими махінаціями на суму до 1 млн. дол..
Один з галузевих експертів звернув увагу НГ на той факт, що нічого не чути про набагато більш масштабну і скандальну угоду того періоду - постачання до Грузії зенітно-ракетних комплексів "Бук", здатних вражати літаки, крилаті ракети і дистанційно пілотовані літальні апарати. "Парламентська слідча комісія у свій час з'ясувала, що за наказом Ющенка до Грузії було поставлено декілька таких комплексів, причому за ціною, заниженою разів у десять. Комісія також стверджувала, що принаймні один" Бук "був знятий з бойового чергування, що саме по собі є злочином - якщо, звичайно, це відповідає дійсності ", - сказав співрозмовник газети.
Раніше члени парламентської комісії заявили, що Україна з низкою порушень експортувала до Грузії згадані півсотні зенітних ракет, а також близько 200 переносних зенітно-ракетних комплексів Стріла і Голка, системи залпового вогню Град, вертольоти, літаки, автоматизовані станції пасивної радіотехнічної розвідки великого радіусу дії "Кольчуга". Втім, виявлені порушення стосувалися не самих поставок, а умов їхнього здійснення. Передбачалося, що розслідування цих справ почнеться після зміни влади в Україні. Однак поки справа обмежилася одним епізодом.
Експерт: У 2007 році, при Януковичі, проходили і ті поставки, за якими тепер час від часу здіймається галас. Там були і літаки, і бронетехніка, і радіолокація, і "Бук" Провідний експерт оборонних програм українського Центру ім. Разумкова Олексій Мельник вважає, що розслідування, про яке вчора повідомила українська газета, має внутрішні причини. "Москва зараз не зацікавлена в політичних скандалах з Києвом", - пояснив експерт. Він також упевнений, що розслідування, які ведуться зараз або можуть бути розпочаті в найближчому майбутньому, не пов'язані зі змінами в українській сфері експорту зброї та військової техніки: "Віктор Янукович, прийшовши до влади, змінив не тільки вище керівництво" Укрспецекспорту "(державної компанії , на частку якої припадає до 85% всіх українських експортних поставок. - "НГ"), але й керівників всіх дочірніх структур, включаючи "Укроборонсервіс".
Кадрові перестановки були найбільш ґрунтовними за весь час існування компанії - вони торкнулися навіть середньої ланки цієї галузі. Тобто для досягнення мети концентрації влади і встановлення повного контролю в сфері торгівлі зброєю нової влади цілком достатньо було адміністративних інструментів і ніяких розслідувань не знадобилося. А попередні розслідування парламентської комісії нічим не закінчилися ". Мельник допускає, що зараз влада може використовувати старі справи для боротьби з політичними опонентами напередодні виборів до місцевих органів влади в Україні.
Експерт Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець сумнівається в тому, що влада стане і зможе зводити рахунки з опозицією таким чином. Він зазначив, що постачання зброї до Грузії здійснювалися легально, а компанія "Укрспецекспорт" контролювалася і президентом - через структуру Ради національної безпеки і оборони України, і урядом - з допомогою служби експортного контролю при кабінеті міністрів.
Джерело: Нова українська влада не лише не має наміру піднімати новий галас навколо старих угод, але, навпаки, збирається відновити колишні зв'язки з Грузією До речі, звільнений Януковичем колишній керівник Укрспецекспорту Сергій Бондарчук в нещодавньому інтерв'ю українським ЗМІ заявив, що найбільш активно поставки української зброї до Грузії здійснювалися в той період, коли Янукович був главою уряду при президентові Ющенку. "Основні поставки озброєння до Грузії проводилися в 2006-2007 роках, коли уряд очолював нинішній президент Віктор Янукович. У 2006 році обсяг поставок був близько 65 млн. дол., в 2007-му - понад 81 млн. дол. Потім пішло зниження - близько 50 млн. дол. у 2008 році, 8,3 млн. дол. в 2009-му. Причому в 2007 році, при Януковичі, проходили і ті поставки, за якими тепер час від часу здіймається галас. Там були і літаки, і бронетехніка , і радіолокація, і "Бук", - сказав Бондарчук.
Джерело, близьке до українського уряду, неофіційно сказало НГ, що нова українська влада не лише не має наміру здіймати новий галас навколо старих угод, але, навпаки, збирається відновити колишні зв'язки з Грузією. "Ще влітку, коли в Києві побував міністр закордонних справ Грузії Грігол Вашадзе, було вирішено, що український прем'єр-міністр Микола Азаров восени поїде з візитом у Тбілісі, де відбудеться перше засідання міжурядової комісії. Азаров заявив, що Україна зацікавлена в розширенні двосторонніх відносин з Грузією у всіх сферах, в тому числі, мабуть, у сфері збройового бізнесу - це ж легальна торгівля. Дата поїздки начебто досі не визначена. Але, думаю, вона відбудеться після запланованого на наступний тиждень у Києві засідання українсько-російського Комітету з економічного співпраці ", - сказав чиновник.
|