НОВИНИ

05.10.2010 | У Боснії та Герцеговині підбивають підсумки виборів
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

У Боснії та Герцеговині пройшли загальні вибори. Понад 3 мільйони громадян країни обирали членів президії. Це своєрідний «колективний» глава держави. До складу президії входять представники боснійців, сербів і хорватів.


Майже через 15 років після закінчення етнічної війни у Боснії та Герцеговині, представники усіх трьох етнічних груп взяли участь у виборах, які, як сподіваються, зроблять цю роздроблену країну трохи більш згуртованою. У вищий владний орган Боснії і Герцеговини - президію, яку формують по одному політику від боснійських сербів, хорватів і мусульман, - пройшли двоє поміркованих і один правий націоналіст. Інтереси мусульманського населення представлятиме Бакір Ізетбегович, син колишнього лідера боснійських мусульман Алії Ізетбеговича, хорватів - Желько Комшич. 


 Обидва політики виступають за єдність Боснії. "Ми збираємося, на мій погляд, стабілізувати ситуацію в Боснії та Герцеговині і принести краще майбутнє всім її жителям. Це означає мир і найкращі умови для розвитку економіки", - заявив Ізетбегович.


Переможцем серед боснійських сербів став Небойша Радмановіч. Він виступає за відділення Республіки боснійських сербів від мусульмано-хорватської федерації. Окрім виборів до президії країни напередодні жителі держави обирали законодавчі збори двох частин Боснії: Республіки Сербської і Федерації Боснії і Герцеговини.


Націоналістичні гасла


Політологи відзначають, що цього разу передвиборчі кампанії складалися переважно з гасел націоналістичного спрямування. Натомість соціально-економічні програми відійшли на другий план. І це незважаючи на те, що держава серйозно постраждала від глобальної фінансової кризи. Боснія є кандидатом на вступ до НАТО і Євросоюзу. Однак якщо новому уряду не вдасться провести необхідні реформи, процес вступу може затягнутися на довгі роки. Керівники європейських країн і США наголошують, що співпраця між різними етнічними громадами має тут вирішальне значення.  Зокрема для того, щоб подолати наслідки економічна кризи в країні, де, згідно зі статистичними даними, понад 40 відсотків населення є безробітними.


Міжетнічні відносини


Відносини між боснійськими мусульманами і сербами через 15 років після закінчення війни залишаються напруженими. Багато політиків, які представляють інтереси мусульман і сербів, у своїх заявах роблять акцент на міжетнічних протиріччях, часто використовуючи націоналістичну риторику. Вони звинувачують одне одного в утиску інтересів своїх громад, постійно повертаючись до подій років війни. Лідери боснійських мусульман звинувачують Сербію, яка підтримувала боснійських сербів під час конфлікту, в агресії проти Боснії та Герцеговини і потуранні воєнним злочинам. Між тим, представники впливової «Партії демократичної дії» останнім часом висловлюються за співпрацю і примирення з боснійськими сербами і Сербією.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 992. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект