НОВИНИ

01.10.2010 | Українці обирають євроінтеграцію без інтеграції?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Лише 11 відсотків українців вважають вступ до Євросоюзу головним пріоритетом у відносинах України та Європи. Такі дослідження презентував український офіс німецького дослідницького агентства IFAK. Головним у євроінтеграції є економічний фактор – збільшення інвестицій та товарообігу з Європою, так вважають 55 відсотків українських респондентів. Також майже половина опитаних очікує вільного візового режиму. Чому ж українці тяжіють лише до економічного партнерства з Європою оминаючи безпосередній вступ в ЄС?


Українці акцентують увагу на економічних перевагах від партнерства з Європою. Членство у Євросоюзі як таке, найменше цікавить більшість опитаних респондентів по всій Україні віком від 18 до 60 років.


Україні вважають, що у стосунках із ЄС, країна має насамперед домагатися збільшення товарообігу з Європою та притоку інвестицій з заходу. На другому місці для українців – це вільний візовий режим. І аж на останньому – це членство в ЄС, як таке.


Казати про те, що настрої щодо євроінтеграції в країні змінились, і що кількість українців, які хотіли б бачити Україну в Євросоюзі зменшилась не можна, вважає генеральний директор українського офісу німецького дослідницького агентства IFAK, Сергій Говоруха. Насправді, якщо серед українців постає питання обирати між збільшенням товарообігу, візовим режимом і членством у Євросоюзі, респонденти обирають саме економічний зиск.


«Українці – вони такі бережливі європейці, – зауважує Говоруха. – Я б сказав, дуже утилітарні європейці. Вони нібито хочуть відчувати себе європейцями і користуватися привілеями цього статусу, і щоб усе це відображалося на їхньому економічному становищі. Водночас, власне факт вступу, для них не є таким важливим». Якщо ж ставити перед українцями пряме питання: чи повинна Україна бути в Євросоюзі, динаміка останніх років, за словами Сергія Говорухи, показує стабільних від 30 до 50 відсотків ствердних відповідей респондентів.


На його думку, одна з головних причин такої ситуації не в українцях, а в холодності Європи, з якою вона зустрічає будь-які українські ініціативи щодо євроінтеграції.


30% росіян взагалі не мають жодної думки щодо інтеграції в Європу


Також 17% опитаних дослідницьким центром ІФАК продовжують вважати, що Україна не повинна вступати до Євросоюзу. Ця цифра у 17% з’явилась більшою мірою за рахунок південно-східного регіону України, наголошує Сергій Говоруха. Адже там традиційно завжди нараховується більше противників європейського вектору України. 10% українців взагалі не знають, чи потрібно Україні вступати до ЄС, чи ні. Та порівняно з сусідньою Росією, таку цифру не можна назвати катастрофічною зазначає Говоруха. У Росії понад 30% опитаних взагалі не мають ніякої думки, щодо ЄС. Ця тема для росіян, залишається далеко не першочерговою.


Росія не хоче бути Азією?


Водночас 46% українців вважають, що Україна є невіддільною частиною Європи. А в Росії, в якій проводилося паралельне дослідження, таких більше половини. Але цю тенденцію Сергій Говоруха пояснює так. «Більш густо населена території Росії – це європейська частина країни. То ж склалось так, що до загальної вибірки більше потрапляють люди, які живуть в європейській частині», – говорить він. До того ж мешканці Далекого сходу Росії, яка географічно більше знаходиться в Азії, Європою хочуть бути більше половини опитаних. Вони більше тяжіють до Європи, адже відчувають неабияку китайську експансію.


Схід і Захід України стають ближчими


Що ж до України, 46 відсотків – це насправді, дуже позитивний показник, вважає директор українського офісу німецького дослідницького агентства IFAK


За словами Сергія Говорухи, в Україні історично так склалось, що питання зовнішньополітичного курсу країни викликало у деякій мірі розкол суспільства. І думка Сходу завжди дуже радикально відрізнялася від думки Заходу. Нині ж результати у різних регіонах України дуже мало різняться, наголошує він, що засвідчує прогресуючу єдність суспільної думки в Україні.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект