НОВИНИ

18.01.2005 | Григорій Явлінський - інтерв'ю у Львові
Джерело - Українська служба ВВС

Інтерв'ю з відомим російським політиком Григорієм Явлінським у його рідному місті Львів з приводу останніх подій в Україні та майбутніх стосунків між Україною та Росією.



Бі-Бі-Сі: Пане Григорію, чи могло б зараз у Росії трапитися щось на кшталт української помаранчевої революції?


Г.Явлінський: Сьогодні таких умов в Росії немає і в найближчому майбутньому такі прогнози робити – це несерйозно. Таких передумов зараз в Росії не існує. в Росії існують демократичні політики та демократичні сили, але вони не мають настільки поважного впливу, щоб розвернути таку широку боротьбу за свої права, як ви це сформулювали. Хоча, можу сказати, що й у в Україні рік тому не було багато людей, які могли б сказати, що стануться такі події. Тому, дивлячись на події у Росії зараз, можна сказати, що передумов для таких подій немає, але події можуть розвиватися дуже швидко.


Бі-Бі-Сі: На вашу думку, чи може помаранчева революція перекинутися на інші країні СНД?


Г.Явлінський: Це важлива подія, що відбулася в Україні, але в кожній країні свої власні умови та обставини і автоматично воно діяти не буде.
Проте вплив на сусідні держави вона справила...


Безумовно це мало позитивний вплив, бо стало прикладом того, як люди захищають власну людську гідність, захищають право та закон.


Я уже вам казав, що насправді це не революція, а захист Конституції. Бо революція відбувається тоді, коли закон відкидають. Це й називається революція. А тут навпаки – всі вийшли і сказали у нас є закон і Конституція, у нас є суд, ми хочемо жити за законом, ми не хочемо, щоб фальсифікували вибори. Бо ж не має такого закону, щоб фальсифікувати вибори, якраз навпаки – треба дотримуватися певних правил під час виборів. І люди вийшли і стали на захист цього.


Бі-Бі-Сі: В Україні існують різні думки з приводу заяв Ющенка, що його першим візитом за кордон стане поїздка до Москви. Деякі політики вважають, що цього робити не треба, зважаючи на ту підтримку, що її Владімір Путін надавав опоненту Ющенка Віктору Януковичу. Як ви до цього ставитесь?


Г.Явлінський: А ви як хочете – я російський політик. Мені буде приємно, коли Ющенко перший візит зробить до Москви, зустрінеться з президентом Росії й обговорить з ним усі проблеми. Що ж у цьому поганого?


Це лише демонструє благородство й гідність Ющенка. Такий крок свідчитиме, що Ющенко себе вважає достойним переможцем, і вважає, що усі усобиці мають залишитися у минулому. Він впевнений у собі і це гарно та добре.


Він - президент України і, якщо він вважає це за потрібне зробити, то я з цього тішуся. Ну куди йому їхати – в Китай, чи що? В Америку? Буде колись і візит в Америку. Це правильні дії з точки зору вашого ж гасла – “схід і захід разом”. Це ж ваше гасло, правда? Ви ж його придумали? Я навіть собі такий значок купив.


Бі-Бі-Сі: А чи мав би Путін приїхати до Києва на інавгурацію Ющенка?


Г.Явлінський: Так, я дуже б зрадів, коли б Путін прибув до Києва на інавгурацію, це стало б дуже добрим жестом, скерований на стабілізацію стосунків, але чи приїде – цього я не знаю, я можу дати вам телефон – задзвоніть і запитайте.


Бі-Бі-Сі: Як на вашу думку, складеться співпраця між обома державами після приходу до влади Віктора Ющенка?


Г.Явлінський: Я мушу сказати, що фактично Росія працюватиме з тим урядом та президентом, яких оберуть. Аналогічно діятиме й Україна. Відносини між обома країнами засновані на таких глибоких економічних, історичних та людських, що стосунки між керівними органами Росії України будуватимуться за фактом, так як вони склалися раніше.


Бі-Бі-Сі: Чи не матиме спокуси російський президент спробувати будувати відносини з новим українським керівництвом на засадах імперської політики, як це траплялося раніше?


Г.Явлінський: Такий варіант розвитку подій не виключений. Але хочеться сподіватися, що вистачить державної мудрості цього не робити і, що вистачить розуму та політичної волі одразу ж налагоджувати правильні, чесні та збалансовані економічні відносини з Україною.


Бі-Бі-Сі: В Україні зараз багато говорять про нового прем’єр-міністра та уряд. Який керівник уряду, на вашу думку, був би найкращим для Росії?


Г.Явлінський: Той, що матиме найбільшу підтримку та довіру в Україні. Тому що, коли він матиме за своїми плечима підтримку громадян України, то будь-яка країна розмовлятиме з ним з повагою. Той, хто є найкращим для України, матиме найбільший авторитет у Москві. А якщо до Москви приїжджатиме прем’єр-міністр, який є маріонеткою, то з ним і розмовлятимуть як із лялькою, він там постаттю не стане.


Бі-Бі-Сі: Ющенка називають прозахідним політиком, який декларує вступ країни до ЄС і НАТО. На вашу думку, як складатимуться стосунки України з Росією, якщо Україна реально наблизиться до членства в цих організаціях?


Г.Явлінський: Ця перспектива в тому чи іншому вигляді історично обумовлена не лише для України, але й для Росії. Історично так воно й буде, питання лише в тому, щоби це зробити так, аби не мати проблем.


Щоправда, буде інше НАТО, адже ви бачите, що НАТО у своєму теперішньому вигляді застаріло, воно ж не змогло прийняти якесь рішення з приводу Іраку, так? НАТО бомбардувало Белград всупереч своєму статусу, без особливих рішень та підстав. Також існують проблеми НАТО і Євросоюзу, який створює власні збройні сили, проблеми стосунків з ООН, з точки зору прийняття дозволів на певні операції. Тобто існують великі проблеми і мова має вестися про трансформацію НАТО як такого. Тут не може бути такого провінційного підходу, що нам аби туди влізти і все – потрібно усвідомити, що це справді велика проблема.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект