Емоції на саміті ЄС у Брюсселі переливалися через край. Політики, коментуючи ситуацію довкола «циганського питання», вживали слово «скандал». Попри критику, Париж не збирається припиняти видворення циган.
«Циганське питання» було головною темою на саміті ЄС, що відбувся у четвер (17 вересня) у бельгійській столиці, незважаючи на те, що на порядку денному стояли зовсім інші теми, зокрема рекордні дефіцити держбюджетів країн спільноти й відносини ЄС з Китаєм та Індією.
Сварку французького президента Ніколя Саркозі з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу європейські дипломати описують по-різному. Болгарський прем'єр Бойко Борисов, котрий водночас є експертом з питань рукопашного бою, сказав про «серйозну сутичку». Його британський колега Девід Кaмерон схильний називати сварку Саркозі з Баррозу «жвавими дебатами». Як висловилася канцлер Німеччини Анґела Меркель, «це була дискусія з чітко окресленою суттю».
Дискримінація чи наведення порядку?
Ніколя Саркозі обурили не стільки погрози Єврокомісії юридичними наслідками за французьку циганську політику, скільки одна фраза єврокомісара з питань юстиції Вівіан Редінг, в якій можна побачити порівняння дій Парижа з подіями Другої світової війни. Хоча Редінг вже вибачилася за ці слова, пояснивши, що не мала цього на увазі, Саркозі заявив, що його країну ображено. «Порівняння з подіями Другої світової війни – це образа, це приниження. Тут йдеться про країну, яка реалізовує своє суверенне право відповідно до європейських норм, яка вирішила з міркувань забезпечення громадського порядку не терпіти нелегальні табори», - сказав Саркозі.
Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу дав «зелене світло» на підготовку справи проти Франції, хоча йому і довелося дистанціюватися від непоміркованих заяв своєї підлеглої Вівіан Редінг. Інші європейські політичні лідери теж визнали, що в словах єврокомісара з питань юстиції не було належної поваги до Франції, чию провину в порушенні європейських норм ще треба довести.
Саркозі: нелегальні табори ліквідовуватимуться й надалі
Після завершення консультацій у Брюсселі Жозе Мануель Баррозу заявив, що дискримінація та позбавлення права на вільне пересування громадян ЄС є неприпустимими речами: «Будь-який прояв дискримінації етнічних меншин у Європі є неприйнятним. Повага до людської гідності – це священна цінність Європейського Союзу». Натомість Ніколя Саркозі повідомив, що і надалі ліквідовуватиме нелегальні табори незалежно від того, представники яких етнічних груп там мешкають. Як відомо, від початку цього року Париж вислав до Болгарії та Румунії вже понад вісім тисяч циган.
Додаткового напруження додала заява французького президента, що канцлер Німеччини Анґела Меркель теж планує ліквідацію циганських таборів. Однак Німеччина одразу ж заперечила цю інформацію.
|