Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу показує зуби. У своїй першій промові «Про становище у спільноті» він виступив із низкою ініціатив, які можуть викликати неабияке невдоволення у європейських столицях.
Виступаючи перед депутатами Європарламенту, Баррозу був не надто оптимістичним щодо виходу Європи з фінансової кризи. Економіки країн ЄС поступово оговтуються від кризового шоку, зазначив глава Єврокомісії. Однак засади фінансового устрою в Євросоюзі потрібно докорінно змінювати, каже Баррозу. «Це година «ікс» для Європи. Європейці мають показати, що вихід з кризи – це не лише 27 різних стратегій. Або ми будемо пливти разом, або ми потнемо поодинці. Ми маємо думати по-європейськи – байдуже, чи ми діємо на національному, регіональному чи локальному рівні», - заявив глава Єврокомісії.
Жозе Мануель Баррозу, зокрема, висловився за запровадження низки «європейських» податків, які дозволили би зробити бюджет ЄС більш незалежним від фінансового становища окремих держав спільноти. Уряди країн ЄС від такої ідеї, певно, будуть не в захваті. Навіть у Європарламенті, відомому своїм «єврооптимізмом», Баррозу аплодували дуже мляво. Вперше він почув оплески, піднявши тему ксенофобії. Щоправда, брюссельський чиновник так прямо і не сказав, що йдеться про видворення циган у Франції. «Кожен у Європі має дотримуватися законів. А уряди мають зважати на права людини, в тому числі і права національних меншин. Расизму і ксенофобії немає місця в Європі», - наголосив Баррозу під оплески у залі.
Одна з ключових тез глави Єврокомісії – Європейський Союз має відігравати більшу роль у світі. Однак лідер фракції Європейської народної партії Йозеф Дауль скептично дивиться на ці заклики. «Як ми можемо виправдати нашу відсутність за столом переговорів між Ізраїлем та Палестиною, у той час як ми є найбільшим донором цього регіону?», - запитав Дауль після виступу єврочиновника.
Звернення глави Єврокомісії з доповіддю «Про становище у спільноті» - нова традиція, покликана привертати увагу європейців до нагальних проблем і цілей Євросоюзу. Однак спільного з традиційними щорічними зверненнями глави Білого дому у Вашингтоні або господаря Єлисейського палацу у Парижі, цей виступ поки має небагато. По телевізору виступ ніхто не транслював, а євродепутати і йти на нього не вельми хотіли. Через побоювання, що зала засідань буде напівпорожня лідери фракцій пригрозили депутатам стягнути денну зарплатню, якщо вони не з’являться на виступ Баррозу.
|