Шоколадне морозиво рухається конвеєром на фабриці компанії Premia Foods у Таллінні. Тут працюють близько 60 робітників. Як правило, під кінець літа сезонні робітники вже мали б роз’їхатися по домівках. Але недавня спека збільшила прибутки виробників морозива. Менеджер компанії зі збуту Катре Коваск, дає стримано-оптимістичну оцінку.
«Скажу, що виробництво впало на 30 відсотків. Нам довелося звільняти людей і знижувати зарплати. Але ми вижили», - каже Коваск. За словами менеджера, криза багато чому навчила естонські компанії.
Як і більшість країн Європи, Естонія торік пережила економічний спад. Виробничий експорт знизився на чверть, ціни на нерухомість впали. Рівень безробіття в першому кварталі нинішнього року піднявся до 20 відсотків.
Негативні наслідки вступу до ЄС
Естонці відчули кризу значно сильніше, ніж їхні сусіди в інших європейських країнах, каже Сім Рає з Естонської торговельно-промислової палати: «Криза в естонській економіці почалася не в жовтні 2008 року. Уже 2007 року ми бачили уповільнення темпів зростання локального бізнесу. Ринок нерухомості завмер, банки раптово стали дуже консервативними».
Світова криза вдарила по Естонії саме в той момент, коли її економіка вже потребувала кредитів. А їх не було.
Після незалежності від СРСР Естонія, за оцінками оглядачів, успішно перейшла від планової економіки до ринкової. Але вступ до Європейського Союзу 2004 року не обійшовся без негативних наслідків, каже Катре Коваск, менеджер з фабрики морозива.
«Звичайно, завдяки ЄС кредити подешевшали. Саме це було однією з причин економічної кризи. Люди стали брати кредити не замислюючись, чи зможуть вони їх віддати. Уряд їх не зупинив», - каже менеджер.
Побоювання літніх естонців
Тим часом зараз відчутні сигнали відродження естонської економіки. Валовий внутрішній продукт знову зростає. За оцінками уряду – на рівні двох відсотків. Зростає і рівень експорту. Не в останню чергу тому, що компанії відкрили для себе нові ринки збуту.
Через чотири місяці – в січні 2011 – Естонія запровадить спільну європейську валюту євро. Уже зараз населення скептично до цього ставиться.
«Можливо, все стане ще дорожчим, можливо – набагато. Життя теж подорожчає», - каже ця жінка на вулицях Таллінна.
Радник естонського уряду Тіа Раудма називає ще одну причину негативного ставлення. «Коли справу зроблено, консервативні естонці починають відчувати ностальгію. Варто згадати, який настрій був 1992 року, коли вперше запровадили естонську крону. Ми її дуже любили!»
Хоча скептично налаштовані переважно літні естонці. Особливо ті з них, хто має російське коріння. Уряд почав інформаційну кампанію на підтримку євро. Наскільки вона буде результативно, скоро стане видно.
|