Кожен п'ятий молодий поляк, згідно з опитуваннями, мріє піти служити в армію. Гарантована зарплатня та престиж - ось основні мотиви для цього. Подібна свідомість віднедавна формується вже зі шкільної лави.
"Участь в розв'язанні конфліктів за кордоном - це хороший шанс для мене. Я міг би прислужитися своїй батьківщині - показати себе з кращого боку",- школяр Пшемислав Корчик пояснює під час уроку військової теорії. Кожному дають можливість натиснути на курок, і учні сповнені гордощів за себе. Ось вже два роки в звичайних школах існують заняття з військової підготовки підростаючого покоління.
Школярі люблять цей урок, причому на нього допускають лише кожного другого бажаючого. Та й солдатська служба нині як ніколи популярна, в умовах загального обов'язку все було навпаки. Два роки тому міністерство оборони розпочало широкомасштабну кампанію, і багато хто скористався нагодою піти до армії.
Саме професійні військовослужбовці беруть участь в ліквідації наслідків останніх повеней у Польщі. Заробляють контрактники більше, ніж за своєю попередньою спеціальністю у цивільному житті.
Омріяна робота
Давід Байєр - професійний військовий: "Коли мені виповнилося 18 років, я пішов в армію, як звичайно, за призовом. Після того повернувся до своєї професії пекаря. Нині ж військо реформувалося і шукало кандидатів у професійні вояки. Тож я подав заявку, і, на щастя, її прийняли".
Після скасування від нового року військового обов'зку "Войсько Польське" стало меншим, але натомість професійнішим. Командир бойової частини Кароль Урбанський каже: "Хлопці хочуть працювати в нас. Вони знають, що отримають хороші гроші. Раніше, коли несли військову службу, мусили радіти зі значно меншого. Тому тепер дуже стараються, щоб працювати краще".
Але окрім власне бійців, польська армія потребує фахівців та інфраструктуру. Військові пожежники, наприклад, оснащені за останнім словом техніки. Зайве говорити про обізнаність у військовій теорії - їх рівня підготовки вже цілком достатньо для виконання зарубіжних місій.
"Я б із задоволенням взяв участь в миротворчій місії. Афганістан для мене - не миротворча місія. А от у Боснії, наприклад, можна. Звісно, якщо наказ буде до Афганістану, то я як професійний солдат не матиму вибору та поїду туди",- розмірковує військова пожежниця Ніна Бек.
Реформу завершено раніше
Для міжнародних місій потрібні й інженери - добровольців шукають серед випускників університетів. Втім, критики нарікають, що перехід до суто контрактної служби державі обходиться не в копієчку, а у понад 1 мільярд євро. Міністерство оборони відповідає на цей закид спокійно. "Якби бракувало коштів, ми б пішли іншим шляхом. У критиків немає жодних аргументів. Перехід до професійної армії виконано на 100 відсотків. Ми хотіли до кінця року довести чисельність особового складу до 100 тисяч осіб - і нам це вдалося",- розповів представник Міноборони Польщі Вальдемар Кжижановскі.
|